Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Varank, Bilecik’te asıl atma töreninde konuştu Açıklaması

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, “(Fabrika bulunmayan, üretim bulunmayan) diyenlere sesleniyorum: Allah aşkına ayrımsız sav kendinize. Genişlik dediğiniz gibiyse bu makine ve donatı yatırımları pekâlâ artıyor? Cevabı bilmiyorlarsa ben söyleyeyim. Ülkemizin dört bir tarafındaki müteşebbisler dursuz duraksız yetenek artıracak yatırımlar yapıyorlar bile ondan.” dedi.

Varank, Bilecik’in Osmaneli ilçesinde Enerji ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in de katılımıyla Akgün Şirketler Grubuna ilgili Seramik ve Vitrifiye Fabrikası’nın esas atma töreninde yaptığı konuşmada, gruba ilişkin seramik istihsal fabrikasının 7’ye, vitrifiye üretimevi sayısının ise 5’e çıkacağını söyledi.

Girişimcinin havayı bereketli kokladığını vurgulayan Varank, Türkiye’nin ati projeksiyonunu bildirme bol onların gördüğünü anlattı.

Varank, Türkiye’nin şu anda dünyada yaşanan krizleri en doğru şekilde yönetmeye çalışan, Kovid-19 salgını sürecinde sunma çabuk dolaşma fail ülkelerden olduğunu dile getirdi.

Ülkenin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde için tüvana benzeri şekilde devam ettiğini anlatan Varank, “Ağustos ayında 21 bilyon doların üzerindeki dış satım rakamıyla tarihi tıpkı eşiği elan geçtik. 12 mahiye dış satım 250 bilyon doları aştı. İşsizlik oranı yüzdelik 10,3’e geriledi. beraber iyice vukuf birlikte büyüme rakamlarından geldi. Türkiye, ‘Resesyona girecek’ diyenlere direnim büyümeye bitmeme ediyor. Hamdolsun 7 çeyrektir devam eden nema zincirine benzeri bölüt henüz eklendi.” ifadelerini kullandı.

Makine ve teçhizat yatırımlarının akıbet çeyrekte yüzdelik 17,8’lik artışla hararetli bir şekilde sürdüğünü tamlayan Varank, şu değerlendirmelerde bulundu:

“(Üretimevi namevcut, istihsal yok) diyenlere sesleniyorum. Allah aşkına benzeri ülkü kendinize. Buut dediğiniz gibiyse bu araba ve teçhizat yatırımları nasıl artıyor? Cevabı bilmiyorsa ben söyleyeyim. Ülkemizin dört bir tarafındaki müteşebbisler dursuz duraksız sığa artıracak yatırımlar yapıyorlar de ondan. İnanın yatırımcılarımız düz bulmakta zorlanıp herhangi bir dolaşma kapımızı çalıyor. Şu anda doluluk oranları temas geçen çağ küsurat 341 OSB’miz var. Bunun yanında Edirne’den Diyarbakır’a, Samsun’dan Adana’ya 44 eskimemiş OSB üzere yer seçim çalışmalarımız devam ediyor. Antrparantez bir nice bölgede arttırma alan çalışmaları var.”

Nazır Varank, Osmaneli OSB’nin sınırlarına arttırma edilmesi kâm edilen kestirmece 199 hektar alanın düzlük intihap çalışmalarını tamamlayıp ait taraflara bildirdiklerini aktardı.

Akgün Şirketler Grubunun 5 binin üzerinde çalışanının olduğuna değinen Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

“1925 yılında tuğla üretimiyle yazmaya başladıkları muvaffakiyet hikayesi, zaman tamlık hızıyla devam ediyor. Şu anda seramik alanındaki 6 fabrikasında 45 milyon metrekarelik istihsal hacmine eş. Yapılan üretiminin tahminî yüzdelik 50’si, Amerika ve Avrupa ülkeleri başta kalkmak için 54 ülkeye ihraç ediliyor. Benzeri şekilde vitrifiye alanındaki 4 fabrikasıyla sektörün yüce üreticilerinden biri durumunda. Bunu temelini attığımız seramik ve vitrifiye fabrikalarının önceki aşama envestisman bedeli 100 milyon dolar. İkinci adım yatırımlarıyla beraber bu tutar 160 milyon doları aşacak. Üretimin yüzdelik 60’ı ihraç edilecek. İstihdam, rüçhan yerine 500’e, sonrasında bine ulaşacak.”

Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı adına Akgün Şirketler Grubuna destek vermekten gelgel duyduklarını bildirdi.

“Türkiye bölgesinde sözü dinlenen aynı mutluluk haline geldi”

Türkiye’yi ek kızıl üretimle büyütmenin derdinde olduklarını kaydeden Varank, bunun yolunun bile yatırım, istihdam, üretim ve ihracattan geçtiğine değindi.

Kısa müddet önceki Avrupa ziyaretinden döndüğünü hatırlatan Varank, şöyle bitmeme etti:

“(Avrupa’birlikte) Tehlikesiz olun tek ruzname var: ‘Biz bu kışı nasıl atlatırız? Acep Avrupa Birliği namına bu süreçten şüphesiz geçilir?’ Şu anda Avrupa’bile hele faziletli erke tüketen matbu fabrikaları, çıpa çelik fabrikaları, seramik fabrikaları, bunların hepsi kapanmaya başladı. Zira dünyada aynı burgaç var. Tığ diyoruz kim bu türbülanslı dünyada Türkiye gemisini genişlik pir şekilde yürütmemiz lazım. Bunu de şüphesiz yaparız? İşte o gemiye haddinden fazla sağlam, kararlı, kararlı bir yiğit lazım. Biz inanıyoruz ki o ağabey Recep Tayyip Erdoğan’dır. Bakınız biz yıllar boyunca hep tribünden izleyen bire bir talih olduk. Bizi kimesne kale almazdı amma zaman ‘Rusya- Ukrayna Savaşı’nda diplomasi masasını kurmamız geçişsiz’ dediklerinde o masayı nerede kuruyorlar? İstanbul’birlikte kuruyorlar. ‘Tahıl krizi var, dünya açlıkla yüz yüze, bizim bu işi çözmemiz geçişsiz’ dediklerinde kimden bindi istiyorlar? Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan istiyorlar. İşte biz nazik ve dallı güllü Türkiye’yi inşa etmenin derdindeyiz. 20 yıldır bunun mücadelesini veriyoruz. Şimdiye büyüklüğünde yaptıklarımızla hamdolsun Türkiye bölgesinde sözü dinlenen ayrımsız büyüklük haline geldi.”

“Tığ ülkemizi seviyoruz, bayrağımızı seviyoruz”

Salgın döneminde Türkiye’nin üretimi durdurmadığını anımsatan Varank, “Dünyaya şu mesajı gönderdik: ‘Eğer mütenavip tıpkı istihsal üstü arıyorsanız o istihsal üstü Türkiye’dir’ dedik. İşte zaman hep toptan markalar kapımızı çalıyor. ‘Beraber hareket yapalım’ diyorlar. ‘Biz Türkiye’ye zahir envestisman yaparız?’ diyerek peşine düşüyorlar. İnşallah bu trendi biz bitmeme ettireceğiz. Biz tıpkısı olursak, beraber olursak, ay bulutsuz al bayrağı zahir elan yükseklere taşırız, bunun derdinde olup çalışırsak Cenabıhak’ın izniyle bu ülkenin başaramayacağı tek husus gayrimümkün. Bu her göz üzere hakeza.” diyerek konuştu.

Bakan Varank, 4 dönüş ilk Bilecik’in kurtuluşunun kutlandığını, dün üstelik İzmir’in kurtuluşunun sene dönümü olduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti:

“İzmir’in Yunan işgalinden kurtuluşunun sene dönümüydü. Bilmiyorum oradaki törenlere bakma fırsatınız oldu mu? Oradaki törenlerde ilin şehremini imdi. 10 an konuşma yaptı. 9 Eylül yani İzmir’in Palikarya mezaliminden, Palikarya işgalinden kurtuluşuyla ilgilendiren tıpkı müzakere yaptı amma 10 dakika süresince bir defa üstelik Palikarya’dan bahsetmedi, Yunanistan’dan bahsetmedi. Kızıl kardeşlerim, aha bunun şuurunda olmamız lazım. Bura Osmanlı’nın kurulduğu topraklar. Ertuğrul Gazi’nin, Osman Bey’in toprakları. Birileri Osmanlı ile Cumhuriyet’i cidal ettirmeye çalışıyor. İşte birileri o kavgayı başardığında Yunan gelip sizin ülkenizi engelleme ediyor. Biz bunlara punt vermeyeceğiz. Biz ülkemizi seviyoruz, bayrağımızı seviyoruz. Bin yıldır bu topraklarda bu arada olarak bu mücadeleyi verdik. İşte bilcümle bu arada bu mücadeleyi da vermeye bitmeme edeceğiz. Türkiye’nin geleceği ışıklı. Türkiye’nin geleceği siftinlik parlak.”

Törende, Bilecik Valisi Eksiksizlik Kızılkaya, AK Öğür Bilecik Mebus Dürüst Şaklaban ve Akgün Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Akgün dahi birer meşveret yaptı.

Konuşmaların peşi sıra butona basılarak fabrikanın temeline evvel masraf döküldü.



Share: