(ESKİŞEHİR – HUSUSI)Veteriner Hekim Mehmet Kızılinler: “Çiftlik ve karı hayvanlarında da kuduzla müntesip maslahat sevimli riskimiz var”

(ESKİŞEHİR – ÖZEL)Baytar Doktor Mehmet Kızılinler: “Kom ve sülale hayvanlarında birlikte kuduzla müteallik mesele güç riskimiz var”

Veteriner Hekim Mehmet Kızılinler:

“Isırılma vakası ya da tırmalama şeklinde birlikte olsa mutlaka hastanelere gidip kudurmuş aşısının yaptırılması gerekiyor”

ESKİŞEHİR – Akıbet dönemlerde tanıdık kuduz vakaları karşı uyarılarda mevcut Veteriner Doktor Mehmet Kızılinler, “Çandır hayattaki tamam hayvanlarda görülebiliyor ve onlarla bağlantı halinde olabilecek kedi, köpek, sığır, koyun ve keçi başlamak amacıyla bildiğimiz cümle çiftlik ve aile hayvanlarında da kuduzla dayalı problem sevimli riskimiz var” dedi.

Eskişehir’da hayat dolu Veteriner Doktor Mehmet Kızılinler, Türkiye’da görülen kuduz hastalığının alelumum karışık hayatından kaynaklandığını belirtti. Kuduzla ait çabucak köpeklere değil, benzeri zamanda da yaban hayatıyla bağlantılı olabilecek kedi, sığır, koyun ve tutturuk üzere hayvanlara de dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Kızılinler, “Türkiye’deki akur hastalığı genellikle melez kaynaklıdır. Aşılanmamış hayatında tilkilerde, kurtlarda görülen kuduzun ilk şehre yakın yerdeki köpek evet dahi sığır kadar hayvanları ısırmasıyla yayılımına devam fail tıpkısı hastalıktır. Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nın, belediyelerin, serbest baytar kliniklerinin kısık şekilde ilkah çalışmalarına rağmen kuduzun önüne terk etmek çok gösterişsiz değil. Genellikle hayvanda kuluçka evresini tamamladıktan sonraları ağzında salya, saldırganlık, hırçınlık üzere genel sıfır akıntı tarzıyla karakterize edilen bire bir çor. Alelhusus hastalığın ilerleyen dönemlerinde yutak bölgesinin felciyle gelişigüzel hayvanın eşya isteyip yiyememesi ve su isteyip içememesine kapalı taşkın hassasiyetle şekillenebiliyor. Esasen hayvan su çekmek isteyip içemediği için bire bir hırçınlık gösteriyor ama ‘sudan korkmak’ adına algılanıyor. Melez hayattaki mecmu hayvanlarda bu görülebiliyor ve onlarla bağlantı halinde olabilecek kedi, köpek, sığır, koyun ve inat koyulmak için bildiğimiz kom ve eş hayvanlarında dahi kuduzla ait iş yaşama riskimiz var” şeklinde konuştu.

“Akur mehabetli bire bir hastalık ve insanlara üstelik bulaşabiliyor”

Isırılma veya kurcalanma kabilinden durumlarda, takkadak hastanelere gidip kuduruk aşısı yaptırılmasını gerektiğini vurgulayan Kızılinler, “Kuduz şüphesi olduğunda ilgili belediyeye durumu anlatmak, ekincilik devlet müdürlüklerini haberdar etmek gerekiyor. Akur mefret tıpkısı hastalık ve insanlara de bulaşabiliyor. Önce söz konusu hayvanın kontrol altına alınması gerekiyor. Tarım teşkilatı bunu yapıyor. değme şekilde saldırıya uğramamak amacıyla üstüne gitmemek gerekiyor. Şayet bire bir ısırılma vakası varsa ya da tırmalama şeklinde bile olsa nasıl hastanelere gidip kuduruk aşısının yaptırılması çokça eke. Özellikle çocuklarda ısırılma vakalarının aileden saklanma ihtimali üstünde bile durarak, çocukların fiziki yerine gelişigüzel iz olup olmadığı dahi arama edilebilir” ifadelerini kullandı.

“Bu senenin sonuna kadar çiplemesi, kimliklendirmesi, aşılarını yaptırması ve sisteme kaydettirmesi gerekiyor”

Site merkezinde kuduruk vakası görülmesi yerinde yapılması gerekenlere dahi değinen Kızılinler, konuyla ilgilendiren yerine şunları söyledi:

“Kent merkezinde kuduruk vakası görülmesi yerinde anlaşılan tıpkısı kilometre çapındaki tüm kedi ve köpeklerin toplanıp kudurmuş enfeksiyonunun eradike edilmesi gerekiyor. Eğer insanlar hakeza tıpkı şeyle karşılaşırsa, ellerindeki hayvanları şayet çipli değilse veya aşıları yapılmamışsa toplanan hayvanlar içerisine bunlar dahi alınabilir. Ilkin zorunlu değildi ama bundan sonra kanunen insanlar hayvanlarını bu senenin sonuna büyüklüğünde çiplemesi, kimliklendirmesi, aşılarını yaptırması ve sisteme kaydettirmesi gerekiyor.”

Share: