Hamam gelgel besicilerin yüzünü güldürüyor

Isıdam albeni besicilerin yüzünü güldürüyor

MUŞ – Muş’ta gelgel sıcaklığının zaman normalleri üstünde seyretmesi hayvanlarını niteliksiz ve meralarda otlatan besicilerin yüzünü güldürüyor.

Kent genelinde geçimlerini hayvancılıkla sağlayıcı besiciler, hayvanlarını dışarı de otlatmaya devam ediyor. Meyan ayına girilmesine karşın henüz kar yağışının yaşanmamasını fırsata çeviren besiciler, ağızotu ve saman tüketiminden artırım sağlıyor. Havanın kurak ve kimi zaman dahi güneşli geçmesi en çokça banal ve kocabaş efsanevi besicilerini sevindiriyor.

Merkeze vabeste Bozbulut köyü kırsalında besicilerle bir araya gelen Muş Maya Koyun ve Muannit Birliği Başkanı Iyilik Salkım, Muş’un hayvan potansiyeli bakımından Türkiye’dahi büyük bir yere eş olduğunu söyledi. Kente küçükbaş efsanevi varlığının 1 milyon 300 bin civarında olduğunu anlatan Salkım, “Türkiye genelinde küçükbaş hayvan sektöründe ongun tıpkısı noktadayız. Havaların bu mevsimde yunak geçmesi besiciler açısından muştulu. Seçkin sene Antrakt ayında etkin olan kar yağışı ve itici çekicilik zımnında hayvanlarımızı içeride besliyorduk. Şu an Mabeyin ayında olmamıza karşın hayvancılık sektörü namına ikinci baharı yaşıyoruz. Görüldüğü kadar albeni çokça adamakıllı. Meralar de hayvanların otlatılması haddinden fazla ergonomik. Bir Nice bölgede sevimsiz ve kar yağışı etkili olurken, ilimizde hayvanların halen merada otlatılması çiftçimizi günlük averaj 2 bin liralık masraftan kurtarıyor. Bu açıdan hayvanların merada otlatılması besiciler amacıyla çok balaban tıpkı avantaj sağlıyor” dedi.

Bozbulut köyünde besicilik fail Emrah Yanık ise gelgel sıcaklığının mevsim normalleri üzerinde seyretmesi zımnında hayvanlarını meralarda otlatabildikleri amacıyla keyif ve samandan şişman ölçüde tasarruf ettiklerini tabir etti. Bir Nice toprak de kar yağdığını tamlayan Yanık, “Muş Ovası’nda halen havalar güneşli ve sıcak geçiyor. Hala hayvanlarımızı meralarda otlatıyoruz. Hem yemden artırım ediyoruz hem birlikte hayvanlarımızın gelişmesine katkı sağlıyoruz. Kar ne büyüklüğünde geç yağarsa hayvanlarımızı o oranda dışarıda otlatabiliriz. Tahminî 500 koyunum var. Sabah güneşin doğuşuyla hayvanlarımızı meraya getiriyoruz ve akşam saatlerine kadar otlatıyoruz. Bizim üzere bu mevsimde bire bir bölüm da hayvanlarımızı merada otarmak çok eşsiz” diye niteleyerek konuştu.

Share: