Hulusi Akar: Diyaloğumuzun Artması, Özellikle Filistin Gelmek Için Yaşadığımız Düşünüm Ayrılıklarının Çözümünü Kolaylaştıracağına İnanıyoruz

Milli Defans Bakanı Hulusi Akaret, İsrail Defans Bakanı Benny Gantz ile yaptığı eş basın toplantısında, “İkili iş birliğimizin ve diyaloğumuzun artması başta Filistin koyulmak amacıyla fikir ayrılığı yaşadığımız ara sıra konuların çözümünü da kolaylaştıracağına inanıyoruz. Tıpkısı yol daha bu kapsamda sayın Icra Vekili Gantz’in ülkemize yaptığı ziyaret zımnında, ilişkilerimizin elan birlikte gelişeceğine ve diyaloğumuzun artacağına, bazen çözüm yollarının bulunacağına ve bu manada da bu ziyaretin çokça mehabetli olduğunu izah etmek istiyorum” dedi. Gantz ise, “NATO üyesi ve ortak dostumuz ABD’nin müttefiki olan Türkiye, bittabi toptan istikrarın sağlanmasında önemli tıpkı role eş. Yunanistan, Kıbrıs ve Körfez ülkelerindeki dostlarımızla ateş parçası ortaklığımızı sürdürürken Türkiye ile aramızdaki bağlar da olumlu ayrımsız istikamete yöneldi” diyerek konuştu.

Milli Defans Bakanı Akar, İsrail Savunma Bakanı Gantz ile zaman bakanlıkta yaptığı ikili görüşmelerin arkası sıra kuma basın toplantısı düzenledi. Akar, şu konuşmayı yaptı:

AKARET: İSRAİL İLE İLİŞKİLERİMİZİN GELİŞTİRİLMESİNİN BÖLGESEL BARIŞ VE İSTİKRARA KATKI SAĞLAYACAĞINI BELİRTMEK İSTERİM

“Uzunca benzeri süre sonradan Sayın Gantz, ülkemize gelen geçmiş Defans Bakanı. Bundan yağlık da memnuniyetimi tavzih etmek istiyorum.

Birkaç sene önce Sayın Cumhurbaşkanımızın, İsrail Cumhurbaşkanı ve Başbakanı ile yaptığı aykırı görüşmeler ve ziyaretler oldu. Bunlar Türkiye-İsrail arasındaki münasebat itibarıyla önemli bire bir dönüm noktasını yapılanma etti.

Türkiye ve İsrail bölgemizdeki alelade mehabetli aktörler ve bizim tıpkısı zamanda Türkiye ve İsrail beyninde hem tarihi hem kültürel bakımdan pahal bağlarımız var, ortak değerlerimiz var. Türkiye kendisine İsrail ile ilişkilerimizin ve işbirliğimizin alelhusus savunma, güvenlik ve erke gibi alanlarda geliştirilmesinin bölgesel barışa ve istikrara ayrıksı ülkeler bakımından bile bölgemiz amacıyla da önemli gelişmelere etken olacağını, buradaki sulh ve istikrara makro katkılar sağlayacağını açıklamak istiyorum.

“HASSASİYETLERİMİZİ AÇIK BİR DİLLE İFADE ETTİK”

Politikamızın gereklerini, politikamızla ait konuları, görüşlerimizi, değerlendirmelerimizi, hassasiyetlerimizi kendilerine çokça vazıh bir dille ifade ettik. Özellikle bölgemizdeki denge, iş birliği ve güvenliğin henüz da gelişmesi bakımından neler yapılabileceği üzerine paçarız bilgi ve kuruntu alışverişinde bulunduk.

Daha önceleri itibaren İsrail ve Türkiye arasındaki ilişkiler çerçevesinde hem defans hem üstelik defans sanayi üstüne, askeri, düzenlilik işbirliği üzerine yoğun benzeri geçmişimiz ve tecrübelerimiz var. Yeni başlayan bu dönemde bu bulunan tecrübelerimizden de hissetmek kanalıyla bu konulardaki ilişkilerimizi kuşkusuz geliştirebileceğimiz üzerine de düğme görüşlerimizi paylaştık.

“DİYALOĞUN ARTMASI, BAŞTA FİLİSTİN ATILMAK ÜZERE YAŞADIĞIMIZ FİKİR AYRILIKLARININ ÇÖZÜMÜNÜ KOLAYLAŞTIRACAĞINA İNANIYORUZ”

İkili aksiyon birliğimizin ve diyaloğumuzun artması ilkin Filistin başlamak amacıyla düşün ayrılığı yaşadığımız bazen konuların çözümünü dahi kolaylaştıracağına inanıyoruz. Ayrımsız posta henüz bu kapsamda sayın Icra Vekili Gantz’in ülkemize yaptığı ziyaret dolayısıyla, ilişkilerimizin daha da gelişeceğine ve diyaloğumuzun artacağına, bazen hal yollarının bulunacağına ve bu manada dahi bu ziyaretin çokça kocaman olduğunu afişe etmek istiyorum.”

GANTZ: TÜRKİYE’NİN ARZ BÜYÜK 5 TİCARET ORTAĞIMIZDAN OLDUĞUNU SÖYLEMEKTEN MEMNUNİYET DUYUYORUM

İsrailli Vekil Gantz ise şöyle konuştu:

“Burada, Ankara’de bulunmaktan sevinme ve itibar duyuyorum. İsrail devleti, heyetim ve ben, ısıdam karşılama konusundaki şişman davetiniz için minnettarız.

Zorluklarla karşılaştığımız zamanlar oldu. Bugün Türkiye’nin genişlik balaban beş tecim ortağımızdan biri olduğunu söylemekten sevinme duyuyorum. Diplomatik temelde ise büyükelçilerimizin dönüşü bugün bize istinatgâh hazırladı. Ankara ziyaretim, ayrımsız İsrailli liderin akıbet tıpkı yıldan bir iki bire bir süre ortamında yaptığı üçüncü ülfet oldu.

“KAPILAR AÇILDI VE DAHA ÇOK İŞBİRLİĞİ İÇİN BÜYÜK BİR POTANSİYEL VAR”

Kapılar açıldı ve ticaret, turizm ve sanayi alanlarında daha çok işbirliği amacıyla iri benzeri gizil bahis konusu. Türkiye ve İsrail, çağ temelleri üstüne gelişmiş toplumlardan daha fazlasını nesir ettiler. Geleceğimiz imge donör, ancak hala bölgede ve dünyada düzenlilik ve istikrarı arkalamak amacıyla eş çıkarlarımıza kapalı. Vekil ile görüşmemizde ele aldığımız üzere, gelecekteki işbirlikler üzere bir nice düzlük var.

“BÖLGEYİ İSTİKRARSIZLAŞTIRANLARA KARŞI BİRLİKTE HADDINDEN FAZLA HENÜZ FAZLASI YAPILABİLİR”

Bu yıl Türkiye’deki İsrail vatandaşlarına ve Çıfıt halkına müteveccih bulut donör sayıda tehdidi ortadan kaldırmayı başardık. Sahn halaskâr bu makro işbirliğinde güvenlik teşkilatlarının çalışmasından dolayı Cumhur Reisi Erdoğan ve Bakan Akaret’a teşekkür ediyoruz. Birlikte haddinden fazla daha fazlasının yapılabileceğine inanıyorum. Yazıksız sivillere yönelik terörü destekleyerek evet de yürüterek bölgeyi istikrarsızlaştıranların etkisini düşürmek üzere birlikte çok elan fazlasının yapılabileceğine inanıyorum. Bu, benzeri zamanda Filistin arenası üzere da geçerlidir ve ülkelerimiz arasındaki yoğun savunma bağlarının bu alanı dahi müspet kendisine etkileyebileceğinden eminim.

Uzun zamandır gündemde sıfır kâh ittifaklar, İran’dan kaynaklanan kadar endişe verici tehditler karşısında düz yazı ediliyor. NATO üyesi ve eş dostumuz ABD’nin müttefiki olan Türkiye, pekâlâ global istikrarın sağlanmasında eke tıpkısı role cemaat. Yunanistan, Kıbrıs ve Körfez ülkelerindeki dostlarımızla yaşayan ortaklığımızı sürdürürken Türkiye ile aramızdaki bağlar birlikte müspet bir istikamete yöneldi.

İlerlemek üzere, yalınlık diyalogu sürdürerek ilişkilerimizde tartılı ve müspet bire bir yaklaşım benimsemeliyiz. Görüşmelerimizde uygun kalındığı için, çalışmalarımızın artırılması amacıyla ekibime muktezi prosedürleri başlatmaları yönünde ferman verdim.”

Share: