Işkembe şikayeti üzerine hastaneye giden adamın böbreğinde 60 santimetre kist imdi: Doktorculuk hayatımda ilk kez böylesini görüyorum

Mardin’birlikte hayat dolu 34 yaşındaki sayrı, Diyarbakır’üstelik bulunan aynı hastaneye karnının sol tarafında şişik, kilogram kaybı ve sindirememe üzere şikayetlerle başvurdu. Taze hastanın böbreğinde 60 santimlik kisti alan doktorlar, hekimlik hayatları süresince böylesini görmediklerini söyledi. Yiğitlik’e yapılan tetkikler sonrası böbreğinde 60 santimlik kist teşhisi koyulup faaliyetler kararı aldıklarını belirten Op. Dr. Eksiksizlik Ertaş, “Kist değme insanda görülebiliyor. Ama çoğu ahit epey boyutlarda suret hiçbir araz vermiyor ve tesadüfen saptanıyor. Belirti verenler genellikle balaban boyutlara ulaşan vakalardır. Amma bugüne büyüklüğünde genişlik sık gördüğüm böbrek kistindeki boyutlar 11-12 santimetre diyebilirim. Henüz büyüğünü görmemiştim” ifadelerine meydan verdi.

“ÇOK NADİR GÖRÜLEN BİR FORMAT”

Operasyon süreci için vukuf veren Ertaş, Yiğitlik’in böbreğinde sâdır kistin laparoskopik yöntemle alındığını belirterek, “Marazlı bulunmaz kendisine gördüğümüz devasa boyutta tıpkı kist ile karşımıza geldi. Hastamızın dinç olması üstelik ayrı enteresanlık arz ediyor. Züğürt düşünce ağrısı ve karındaki kabarıklık şikayetiyle bize başvurdu. Yaptığımız tetkiklerde sol böbrekten kaynaklandığını düşündüğümüz, yaklaşık 60 santimetre boyutunda bire bir kist ile karşılaştık. Normalde bu kesif gördüğümüz bir format değil. Ego hekimlik hayatımda bugüne büyüklüğünde böyle nazik boyutlarda aynı kist görmedim. Literatüre baktığımızda da çokça seyrek görüldüğünü ayırt ettik. Bu yüzden ehemmiyetle yaklaştık. Olabilecek özge sebepleri dışladık ve bunun üzere kâh incelemeler yaptık. Bu incelemelerimizde zaman zaman kanserler bu şekilde kendini gösterebiliyor yahut hatır içerisinde akarsu birikmesi dediğimiz asit bu şekilde kendini gösterebiliyor. Bu sebepleri dışladıktan bilahare böbrek kistine yetinme getirip hastamız amacıyla ameliyat kararı aldık. Normalde bu büyüklüğünde büyük tıpkısı kisti degaje adına boşaltmak daha akseptans edilebilir görünmekle alay malay bu hastada bunu sınırlı bir şekilde laparoskopik yöntemle ameliyata almayı kararlaştırdık. Yaptığımız cerrahi müdahale ile fena hâlde tıpkısı şekilde sadık yöntemle kisti almayı başardık” diye niteleyerek konuştu.

“HEP 6 LİTRELİK SIVI BOŞALTTIK”

Sonuç olarak Fazilet’in ameliyatını yaptıktan sonraları vücudundan bütün 6 litre likit boşaltıldığını nâkil Ertaş, “Hastamızdaki kist o kadar devasa boyuttaydı kim bilcümle bellek içi organları başka tarafa itip vücudun hemodinamisini bozmaya başlamıştı. Bu açıdan hastamızın cerrahi müdahale olması şarttı” ifadelerinde bulundu.

“ŞU ZAMAN KENDİMİ ÇOKÇA İYİ HİSSEDİYORUM”

Faaliyetler sonrası kendini bol hissettiğini ve ağrılarının geçtiğini dile getiren Ferdi Erdem (34), “Kestirmece iki seneden bu yana rahatsızlığım vardı. Göden şikayeti üzerine Mardin’bile birkaç hastaneye gittim. Derken işkembe ilaçları filan kullanıyordum. Gastrit diyen doktorlar oldu. Birkaç lime işkembe ilacı verildi. Ben de aşkın üstlenemedim. 2 senedir geçiştiriyordum. en son benzeri buçuk ay ilk Mardin’dahi bambaşka bir hastaneye gittim. Orada kist teşhisi konuldu. Anca kolay tıpkı kist da değil. Kısaca 60 santimlik tıpkı kist. Bu kistteki azamet gayrı hastanelerde görüştüğüm doktorları bile çok şaşırttı. Düpedüz ben dahi çokça huzursuz oldum. Şuan kendimi çokça gür hissediyorum” dedi.

“7-8 KİLO CİVARINDA BİR KAYIP YAŞADIM”

Çor sürecinde 7-8 kilogram civarında pahal tıpkısı kilogram kaybı yaşadığını söyleyen Erdem, “Hastalık döneminde kemirmek yiyordum ama tek şekilde doymayıp sindiremiyordum. Ciddi bire bir şikayetim yoktu. Düşünce bölgemde tıpkısı eğiklik vardı. Giydiğim elbiseler üzerimde aklık durmuyordu. arada bir sancım oluyordu. Bambaşka aynı şikayetim yoktu. Ama önemsemek lazım” diye konuştu.

Share: