Kadınlar hem öğreniyor hem üretiyor

Kadınlar hem öğreniyor hem üretiyor

BİTLİS – Bitlis’in Tatvan El Eğitim Bilimi Merkezi Müdürlüğü ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bünyesinde açılan aile destek merkezi (FAKIRLIK), bölgede rastgele sene yüzlerce kadına hem eğitim hem dahi aksiyon olanağı sağlıyor.

Tatvan Ahali Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Sosyal Teavün ve Tesanüt Vakfı bünyesinde kurulan ADEM’birlikte açılan birçok branşta kurslarda yetişek kayran kadınlar, elan sonra kendi gelişim yerlerini açarak ev bütçelerine ulama sağlıyor. Açılan kurslara katılan kadınlar, el becerilerini geliştirerek toplumsallaşma imkanı birlikte buluyor. Terzilik dolap, okuma ve yemeni, giyim, aşçılık, el sanatları ve belik kurslarının verildiği merkezde yüzlerce kursiyer, açılan kurslar sebebiyle içtimai hayatlarının elan bile renklendiğini ve kendilerini geliştirdiklerini söyledi.

Evlerde atıl durumda olan malzemeleri kursta değerlendirdiklerini dile getiren Yırtıkça Öğretici Çımbar Sözbilici, “Ahali Eğitim Bilimi Merkezi Müdürlüğü bünyesinde içtimai yardımlaşmanın birlikte destekleriyle burada kurslarımızı yürütmekteyiz. Kursumuzda şu anda 23 kayıtlı öğrencimiz var. Burada hem kumaşları değerlendiriyor hem dahi öğrencilerimiz cihaz hazırlıyor. Söz Temsili tığ kartelalardan üstelik mahsulat çıkarıyoruz. Yani öğrenciler evlerindekiler da değerlendirebiliyorlar. Nişane üstelik veriyoruz. Bilfarz tel kırmadan öğrencilerimize ürünler bile veriyoruz. biricik kendilerine bir tane bize yapıyorlar. Bizim burada seminerlerimiz oluyor. Öğrencilerimizi haberdar etmek amacıyla 15 günde tıpkı seminerlerimiz birlikte oluyor. Yani bayanlarımızın burada adamakıllı zaman geçirdiğini düşünüyoruz ve yarayışlı olmaya birlikte çalışıyoruz. Antrparantez ürünleri köylü dönüşüm adına üstelik kullanıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Kurs sebebiyle bir nice alet ve hediyelik iz diktiğini rapor fail Gülseren Ağa adlı kursiyer birlikte, “Kursa hulul amacım, evde bir tane kaldığım amacıyla uğraşım çabucak familya temizliği ve çocuklardı. Onlar birlikte büyüdükten sonradan evde canımız sıkılıyordu. Cidal üzere ihvan tavsiye mektubu etti geldim. Tahminî 3 yıldır kursa geliyorum. Çok pir bire bir düzlem ve çok fena hâlde tıpkı yer. Arkadaşlarımız ve hocalarımız ongun. Günümüzün pekâlâ geçtiğini ayırt etmiyoruz. Takım namına ego çarşaf takımı çokça diktim. Abimin kızı evleniyordu, ona çeyiz yerine diktim ve Muş’a gönderdim. Ondan bilahare pike diktim. Kızım amacıyla hediyelik olan namazlıklar, bohçalar, çarşaf takımları, perde, giyecek diktim. Önceleri evde parçayı değerlendirmeyi bilmiyordum ve atıyordum. Ama demin değerlendiriyoruz ve çok iyice şeyler de yapıyoruz. Zat ihtiyacımızı yani kendi söküğümüzü dikebiliyoruz” şeklinde konuştu.

Share: