Kastamonu ruzname: Dünya Dağları’nda sonbahar manzarası: Kırat cümbüşü ile hayran bırakıyor

Küre Dağları’nda sonbahar manzarası: Yapılış cümbüşü ile hayran bırakıyor

KASTAMONU – Kastamonu ve Bartın sınırlarında bulunan Dünya Dağları sonbaharda kahverengi, kırmızı, zerrin ve yeşilin tonlarıyla ayrı benzeri güzelliğe büründü. Güz manzarası ile ziyaretçilerini namına hayran bırakan Yeryüzü Dağları açıktan görüntülendi.

Bartın ile Kastamonu sınırları içre bulunan ve 2000 yılında milli park yeri ilan edilen Dünya Dağları, güzün ziyaretçilerine eşsiz manzaranın keyfini tarh fırsatı sunuyor. Barındırdığı kanyonlarla vatandaşlardan büyük bağlam gören Yeryüzü Dağları’nda, sonbaharın gelmesi ile gelişigüzel yapılış cümbüşü yaşanıyor. Kestane, kocayemiş, kızılçam, göknar, kayınbirader kadar ayrımlı türlerdeki ağaçlara familya sahipliği eden Dünya Dağları’nda zerrin, kahverengi, yeşil ve kırmızının ayrımlı tonlarına bürünen dikme yapraklarının oluşturduğu kırat cümbüşü, güzelliğiyle mest ediyor. Hayran bırakan güz manzarası, ‘dron’ ile havadan görüntülendi.

“Manzarayı gördüklerinde hayran kalıyorlar”

Bölgeyi konuşma eden vatandaşların tabii güzellikler karşısında hayranlıklarını gizleyemediklerini söyleyen Yeryüzü Ersizlerdere Ekoturizm Derneği Başkanı Mustafa Çağır, “Herkesin bu kebir kalite cümbüşünün içerisinde bire bir hafta sonunu geçirmelerini isterim. Bölgemize bir nice ziyaretçi geliyor. Bu bölgeye gelen vatandaşlar, manzarayı gördüklerinde hayran kalıyor. Buradaki huzuru başka yerde bulamadıklarını söylüyorlar” dedi.

“Herkesin burayı görmesini başvuru ederim”

Dünya Dağları’nı herkesin musahabe etmesi gerektiğini ifade eden Evsizler köyü muhtarı Nihat Kayaç birlikte,”Dört mevsimi benzeri günde yaşıyoruz. Yazımız, kışımız, sonbaharımız, ilkbaharımızı biz ahit süresince yaşıyoruz. Sabahleyin sis kışı andırıyor, sonra yağmur yağıyor, akşamüstü sıra açıyor, tün soğuk. Dört mevsimi ayrımsız anda yaşayabileceğiniz benzeri bölge. Türkiye’nin temas yoluyla insanların Kastamonu’ya gelerek burayı görmelerini tavsiye ederim” diye konuştu.

Share: