(KAYSERİ – HUSUSI)Uzmanından uyartı: “Bire Bir numaralı ayaklık elleri yumak”

(KAYSERİ – ÖZEL)Uzmanından uyarı: “Bir numaralı kalça elleri yumak”

Uzm. Dr. Başak Tanır:

“Misafire ayıp olmasın diye niteleyerek bebeğinizin öpülmesine cevaz vermeyin”

“Bebeklere bakan kişiler ellerini sık sık yıkamalı”

KAYSERİ – Yavru Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Başak Tanır, hastalık taşıyan kişilerin bebekleri öptüğünde gösterişli hastalıklara sebebiyet verebileceklerini hatırlatarak; “Kültürümüzde vâsi olsa da aşağılık bebeklerin muafiyet sistemi zayıf olduğundan öpmeyelim. Öpmeden sevmeyi öğrenelim” dedi.

Okulların açılmasıyla gelişigüzel kalan hastalıklara alın maskelerin hem bağışıklığı koruduğunu hem dahi bulaş riskini azalttığını belirten Acıbadem Kayseri Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Başak Tanır, “Havaların soğuması, okulların açılması ve zaman geçişleriyle birlikte antipatik algınlığı, enflüanza, nezle, batar, orta kulak iltihabı, faranjit, sinüzit kabilinden kayırıcı teneffüs yolu enfeksiyonlarını bu dönemde çokça sık görmeye başladık. Genel semptomlar yerine, keskin, halsizlik ve kibir akıntısıyla başlıyor ilerleyen günlerde üstelik arada sırada zıddiyet ve hışırtı ile kimi vakit öksürükle hastalarımız bu dönemlerde bize sıklıkla başvuruyorlar. Özellikle bu dönemde korunma yollarında maskelerden faydalanabiliriz. Maskeler hem bağışıklığımızı koruyup hem da damlacık vasıtasıyla bulaşan enfeksiyonlarda bulaş riskini azaltmaktadır” dedi. amma velakin sınıfların ve evlerin sıkça havalandırılmasının, şişman oyun alanlarına gitmekten olabilir olduğunca kaçınmanın çocukları hastalıklardan korumaya müteveccih başlıca tedbirler olduğunu tamlayan Dr. Tanır, hastalık başlangıcında ızdırap mukavim gidiyorsa ve öksürük artıyorsa mutlak hekime başvurmak gerektiğini de vurguladı.

“Bebekleri öpmek ciddi hastalıklara kez açabilir”

Çor haiz insanların bayağı bebekleri öptüğünde ciddi hastalıklara sebebiyet verebileceğini dile getiren Dr. Tanır, “Yenidoğanların ve antrparantez 1 yaşına büyüklüğünde bebeklerin bağışıklık sistemi zinde olmayabilir. Hele erkendoğan bebeklerde defans sistemi yeterince gelişmediği üzere, bir zamanlar doğan bebeklerde ise gene özellikle önce aylarda munsap ve tükürük temasından destek olmak gerekir. Ne eyvah ki kültürümüzde öpmek haddinden fazla oylumlu amma banal bebekleri öpmeyelim. Alelhusus ki hastalık taşıyan kişiler ufak bebekleri öptüğünde bati hastalıklara sebebiyet verebilir. Ana babaların da biperva bunu anlatabilmesi gerekiyor. Eksiklik olmasın diye niteleyerek çocuğunuzun sağlığını riske atmayın. Bebekleri riske edecek öpücüklerle değil ihtimal açıktan hamurlaşmak sunma güvenlisi” diyerek konuştu.

“Bire Bir numaralı ayaklık elleri yıkamak”

Dr. Tanır, çocuklu evlerde alınabilecek tedbirleri ise şu şekilde sıraladı: “Hele süt kuzusu küçükken hareketli mihman kabul etmeyelim. Çabucak dışarıdan mevrut misafirlerin değil bebeğe hizmet veren kişilerin de umum hijyenine özen etmesi gerekiyor. Ayrımsız numaralı kurallarımızdan birisi umum hijyenidir. Bereketli hazır para tüketmemiz gerekiyor. İstirahat etmeye özen edelim. Verimli C vitamini tüketmeyi ve şita çaylarını zaman periyot içmeye özen edelim.”

Bebeklerde viral enfeksiyonların “ağız tatsızlığı, iştahsızlık, hafif dağ, burun tıkanıklığı ve genellikle buna ilişkin aymazlık sorunları, zaman zaman amel ve kusma” kabil belirtiler gösterebileceğinden bahseden Dr. Tanır, hakeza tıpkı gözlemi olan esas babaların ürkü yapmadan çocuğun doktoruyla temasa geçmeleri gerektiğini söyledi.

Share: