Oran desteğiyle Siirt fıstığında üretim alanı 20 yılda 10 hatim arttı

Siirt’te devletin verdiği destekle fıstık istihsal alanında 20 yılda 10 kat artma sağlandı.

İl ekonomisine önemli ek derece sağlayan Siirt fıstığında, ilkgüz ayının ortalarına akla yatkın başlanacak hasadın heyecanı yaşanıyor.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan 20 nefis takım, hasat öncesi fıstık bahçelerinde rekolte anlayış çalışması yaptı.

Devlet desteğiyle 20 yıl önce hayata geçirilen projeler ve dolay çiftçisinin üretime yönlendirilmesiyle Siirt’te fıstık istihsal alanı 400 bin dekara ulaştı.

Geçen yıl 26 bin 500 ton rekolte

Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhan, AA muhabirine, bazen yerlerde ürünün çokça bazen yerlerde beş altı olmasına karşın geçen yıla nazaran daha erdemli bir rekolte beklentisi içinde olduklarını söyledi.

Siirt fıstığının iklim ekonomisine katkı sağlayan mehabetli aynı zirai yapıt olduğunu tamlayan Demirhan, 2002’bile 40 bin dekar olan zirai arazinin, Tarım ve Orman Bakanlığı, Valilik ve çeşitli kuruluşların verdiği destekle 400 bin dekarı aştığını kaydetti.

TÜİK’in 2021 verilerine göre Siirt fıstığı rekoltesinin 26 bin 500 titrem olduğunu kaydeden Demirhan, “Bu yıl diyar genelinde elan efdal aynı ürün alacağımızı, arazide yaptığımız icraat sonucu gözlemlemekteyiz.” dedi.

Erken hasat yapılmaması uyarısı

Üreticilerden nahiye bazlı şikayetler alındığını, yapılan incelemelerde lokal bazlı sıkıntıların baharat aylarında yaşanan sezonluk değişikliklerden kaynaklandığını dile getiren Demirhan, şöyle devam etti:

“Nahiye genelinde don ve meşbu görüldü. Bütün bu olumsuzluklara karşın Şanlıurfa, Gaziantep ve Siirt’te fıstık yoğunluğu bulunan. Gaziantep ve Siirt fıstığının avantajlı durumu ihracat kapısının ayan bulunmasıdır. Fıstığa yönelik yetersiz dışında okkalı tıpkısı dilek bulunmaktadır. Güzeşte sene yaşanan giysi ve meşbu Siirt’in kül genelini kapsamıyor. En mehabetli hedefimiz Siirt fıstığında mümkün olduğunca meydanda yerlerde bahçeleri sulamaya açmaktır. Sulama şartlarını sağlayabilirsek kâin zayıf şartlardan 3-4 itmam aşkın mahsul alabileceğiz. Siirt fıstığında istihsal hedefimiz önümüzdeki yıllarda 100 bin tonu oturmak.”

Üreticilere erken hasat yapmamaları uyarısında kâin Demirhan, asayiş güçlerince alınan tedbirler neticesinde bağlardaki sorunların asgariye indirildiğini aktardı.

Demirhan, esas aroma ve dönemine gelmeden fıstığın hasat edilmesinin kalite ve verimini düşüreceğine dikkati çekti.

Tarım ve Orman Müdürlüğü Eş Güdüm ve Tarımsal Veriler Idarehane Müdürü Mehmet Muhip birlikte fıstık rekoltesini belirlemek için oluşturulan komisyonun çalışmalarını sürdürdüğünü dile getirdi.

Çalışmaların forma ve tamam ilçelerde, baz alınan fıstık bahçelerinde 7 takım aracılığıyla yapıldığını anlatım fail Muhip, şöyle devam etti:

“Teknik ekibimiz görevlendirildi. Kebir ağaçlarda verimi ölçtük. Başvuru kendisine tıpkı ağaç belirleme ediliyor ve henüz sonra bu ağaçtaki işaret miktarı hesaplanıyor. Bunu bilimsel tekniklerle yapıyoruz. Hesaplamayı yaptıktan sonra ağaca puan veriyoruz. Bahçedeki ağaçlar bu şekilde sayılıyor. Sonunda rekoltesini çıkarıyoruz.”

“İyi bire bir rekolte bekliyorum”

Deyr bölgesi üreticilerinden 70 yaşındaki Taceddin Varola birlikte bölgeye ve ağaca göre fıstıkta verimin farklılık gösterdiğini söyledi.

Uzun yıllar üreticilik yaptığını dile getiren Varola, şöyle bitmeme etti:

“Geçen yıl bereketli ürün aldık. Bu sene bölgeye göre üretim değişiyor. Bazı bölgelerde ağaçlarda bol verim var ara sıra ağaçlarda az. Hassaten bahçemde birlikte iki ağaçtan birinde mahsul var diğerinde bulunmayan. Ara Sıra ağaçlar geç olgunlaştı. Gine de gani ayrımsız rekolte bekliyorum.”

Müstahsil Taceddin Dayanan bile emeklerinin karşılığını önümüzdeki günlerde algı olmaktan ekolojik ortam mutlu olduklarını anlattı.

Fıstığın çokça sayıda ailenin antant kaynağı haline geldiğini belirten Raci, “Eski yıllarda kuraklığın verdiği sıkıntıdan etraf bu yıl rekolte bölgeye göre değişiyor. Beklentileri karşılayacak.” diye niteleyerek konuştu.

Share: