Şırnak’ta meydan fıstığı hasadı yapıldı

Şırnak’ta düzlük fıstığı hasat şenliği düzenlendi.

Silopi ilçesinin Buğdaylı köyünde planlı şenliğe katılan Şırnak Valisi Osman Bilimci, traktöre binerek düz fıstığı hasadı yaptı.

Şenlikte mütekellim Vali Bilgin, Şırnak’ın, Türkiye’nin 3’üncü fıstık istihsal üssü haline geldiğini söyledi.

Bunda Silopili çiftçilerin şişman emeklerinin bulunduğunu kaydeden Bilimci, şunları söyledi:

“İnşallah bu artağan ovayı seçme yönüyle sulanabilir kuzuluk getirilip daha çok yalnız fıstıkta değil, başka alanlarda dahi ekleme değeri faziletli ürün üreteceğiz. Benzeri zamanda çiftçilerimizin ürettiği ürünleri genişlik ongun şekilde değerlendirip ülkemizin seçme yöresine ve mikro dışına satacağız. Buradan alelhusus diyar dışında olan Şırnaklı işadamlarımıza davet etmek istiyorum. Şırnak’ımız biliyorsunuz emin huzurlu aynı nahiye ve tıpkı zamanda bile artağan tıpkısı alan. Buraya alelhusus sizler envestisman yapacaksınız ki başka insanlarında buraya envestisman yapmalarını heveslendirme edelim. Alelhusus daha çok güvenlikle ilişik tek sorunun olmadığını, halkımın yaşayış içerisinde yaşadığını, bundan ahir süreci imdi üreterek halkımızın istihdam alanındaki sorunlarını çözmek olduğunu bilcümle alay malay yapacağımız denk tesislerle göstermeliyiz.”

Hasat şenliğine, Silopi Kaymakamı Cihat Çalıştırıcı, Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdurrahim Alkış, ekinci ve çokça sayıda vatandaş katıldı.

Share: