Tarsus ülke koyulmak üzere çalışmalara başladı! belediye reisi erinç aracının plakasını 82 yaptı

Tarsus Belediyesince hazırlanan, 21 bakış ve 58 iletişim araçları kuruluşunca desteklenen ‘İl’le üstelik Tarsus’ projesinin tanıtımı yapıldı. Tarsus Spor Salonunda gerçekleştirilen ve sanatçı Briz Cumbul’un sunuculuğunu yaptığı projenin lansmanına, ilçedeki sivil toplum örgütü temsilcilerinin yanı sıra konferans çevresinden üstelik tıpkı çokça kişi katıldı. 10 bin sene öncesine müstenit tarihi ve 400 bine doğru nüfusu ile ayrımsız haddinden fazla ilden henüz balaban olan Tarsus’un coğrafi konumu, sosyolojik ve ekonomik yapısı ile mitolojik tarihini anlatan sinevizyon gösterisi ile başlayan programda, sivil topluluk temsilcileri marifetiyle ilçenin bozukluk mülk olması gerektiğini rapor fail konuşmalar yapıldı.

“BU TARSUS’UN TAMAM BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİDİR”

Dans gösterilerinin saha aldığı ve sunucu Briz Cumbul’un ‘İl’le üstelik Tarsus’ ateş parçası uygulamasının tanıtımını yaptığı lansmanda konuşan Tarsus Belediye Reisi Haluk Bozdoğan, Türkiye Cumhuriyeti kurulurken kimsenin zer tepside sunmadığını, kanla, göz yaşıyla, acıyla kurulduğunu söyledi. Zaman bile bu tarihi günde atılmış bu adımı ‘Tarsus’un mecmu istiklal mücadelesi’ adına nitelendiren Bozdoğan, “Burada da tıpkı Halas Savaşı’nda olduğu üzere incitici de olacak, yaş de olacak, çalışma de olacak, cebin teri bile olacak. Birçok özdek olacak. Ama şuradan tehlikesiz olun, Tarsus ülke atılmak zorunda” diyerek konuştu.

Konuşmasını Tarsus’un 10 bin yıllık tarihi geçmişinden bahsederek sürdüren Bozdoğan, “Milattan ilk bin 200’lü yıllarda Konya Krallığı döneminde Tarsus nasıldı? Milattan evvel üç bin yılında Tarsus’un sunu majör ticaret merkezi olmasını sağlayıcı madde neydi? Neolitik dönemde Tarsus’un tarım ve ticaretin başkenti olduğunu biliyor musunuz? Romalılar, Fransızlar, Mısırlılar bu kentte ne aradılar? Neden bürüme ettiler? Niye başşehir car ettiler? Tarsus niye bu büyüklüğünde cazipti? Güvenli olun bu soruların yanıtlarını vermekte hepimiz zorlanırız. Bugün burada sizlerle gelişigüzel bu buğulu kenti ayağa temizlemek, gençleştirmek ve dünyaya yeni gelmiş aynı çağa kadar bozulmamış, arı sili, hak ettiği üzere besleyip şişirmek amacıyla tıpkısı arada bulunuyoruz. Esasta biz bize yeteriz. Tarsus’un devlet olmasını murat etmek ve devlet olması amacıyla gerekliliklerin var olması, bildiğiniz için Tarsus’u iklim boşaltmak için yeterli olmadı tek ant. Sebep? Belki dahi Ankara lobisinin haddinden fazla tutkun olmasıydı. Yerli yönetimlerin ihtimal dahi bu tutumu sivil toplum kuruluşları ve halkla paylaşmamış olmasıydı. Ihtimal üstelik Sazak lobisinin devreye girip bu kadar bu üzere olayda Tarsus’un toprak olmaması üzere kalın oluşturmasıydı” diye niteleyerek konuştu.

“BAĞLARIMIZDAN KURTULMAK İSTİYORUZ”

Tarsus’un, Mersin Ağacı ve Adana’dan haddinden fazla daha sakat tıpkısı site olduğunun alelhusus bilinmesini istediğini vurgulayan Bozdoğan, şöyle devam etti; “Kentimizi hür irademizle yönetebilmek, kentimizi bağları olan benzeri yapıdan kurtarabilmek, öz kararlarını kişi halkıyla verebilen tıpkısı site oluşturabilmek, ticaretiyle, tarımıyla, kültürüyle, sanatıyla, eğitimiyle yaşayan bir site olabilmek yerine, Tarsus’un iklim olmasını istiyoruz. Tarsus müstakil ilçeler sıralamasında bir numara sırada bulunuyor. Yani almak oluyor kim kentimiz, sağına soluna bakılmaksızın memleket yapılabilecek ilçeler sıralamasında ilk tam. Milattan önce 66 yılında Tarsus Kilikya’nın başkenti konumundayken nüfusu 450 destek. Yani şu anki durumuyla eş bir durumdaydı. Bire Bir koşullarda Tarsus’un iki bin sene ilk başkent car edilmiş olması da, iklim yapılmasını lüzumlu kılan nedenlerden benzeri tanesidir. Tarsus’un Sazak’in tıpkısı ilçesi olmaması gerektiğini sadece bizler, sizler, bu salondaki destekçilerimiz söylemiyor. Sadece 400 bin nüfuslu Tarsuslu hemşehrilerimiz, esnaflarımız, eğitimcilerimiz söylemiyor. Yalnızca aydınlarımız, sanatçılarımız, yazarlarımız söylemiyor. Sadece odalarımız, derneklerimiz, muhtarlarımız söylemiyor. Tarsus’un memleket olmasını Asurlular istiyor, Tarsus’un yer olmasını Hitit İmparatorluğu istiyor, Tarsus’un iklim olmasını Roma İmparatorluğu istiyor, Tarsus’un toprak olmasını zulümden kaçan yedi uyurlar istiyor. Kölelikten kurtularak bağımsızlığını kazanan Bilali Habeşi istiyor. Tarsus’u umum dünyaya tanıtan Saint Paul istiyor. Tarsus’a dağlarımızın eteklerinden bakan Yörük annemiz istiyor. Tarsus’u her sabahleyin çörek kokularıyla uyandıran Gündüz Feneri teyzemiz istiyor. İyi günde kötü günde birbirimize sarıldığımız Kürt kardeşimiz istiyor.”

GÖNÜL RAHATLIĞI ARACININ PLAKASINI 82 YAPTI

Bu arada Tarsus Belediye Reisi Haluk Bozdoğan, belediyeye ilişkin keyif aracının plakasını da 82 NK 001 olarak değiştirdi. Bozdoğan, güruh salonuna 82 plakalı gönül rahatliği aracıyla geldi.Share: