Tek parmağıyla tuşlara dokunup mektup yazıyor

Bayburt’ta Multipl Skleroz (MS) hastalığının ilerlemesi sonucu vücudunda gösterme parmağı ve kolu dışında tek yerini kullanamayan 69 yaşındaki Meram Kurdal, biricik parmağıyla kitap yazdı.

2001 yılında MS teşhisi konulan ve zamanla vücudunun yüzdelik 99’unu akıntı ettiremeyen Kurdal, 10 yıldır yatağa bağımlı dirim sürüyor.

Hastalığı boyunca gönül sevincini on paralık kaybetmeyen Kurdal, kendi bildiği ve araştırıp öğrendiği Bayburt ağzına ilişik kelimeleri benzeri kitapta toplamaya değişmeyen verdi.

Kurdal, 15 yıldır yöreye ilgili kelimeleri araştırarak, kesintisiz bir tane parmağını kullanıp bilgisayarla “Bayburt Ağzı” adını verdiği 280 sayfalık mektup yazdı.

Kentin tarihi ve kültürel değerlerinin düzlük aldığı makaleler birlikte kaleme düz Kurdal, yaşadığı zorluklara karşın azmiyle benzer oluyor.

Uğur Kurdal, AA muhabirine, 25 sene muhtelif kentlerde devlet esenlik müdürlüklerinde vazifeli yerine çalıştığını, 2002’de zor olduğunu söyledi.

Hastalığının 2001’bile dara kaybıyla başladığını ve henüz sonraları ilerlediğini anlatan Kurdal, “Bu halime şükürler olsun. Tek olmazsa görüp işitiyorum, kaşık tutabiliyorum ve tek parmağımla kitabı bile yazıyorum.” dedi.

Yaklaşık 15 sene geçmiş pusula yazmaya değişmeyen verdiğini belirten Kurdal, “Kitabı düzenlemek üzere sözcük topladım. Yüzde 50’sini Bayburt halkının ağzından derledim. Geri kalanını konuştuğum, bildiğim kelimeler ve cümlelerden tamamladım. Noktayı koyamadım bir tür. Gelişigüzel dönüş eskimemiş ayrımsız söz imdi. Derece Derece daha çok başka kelime bulamadım. Kitabımda Bayburt yöresine ait kısaca 3 bin 500 kelime var.” diye konuştu.

Kurdal, kitabında kentin tarihi ve kültürel değerlerinden bahsettiği makalelere bile vadi verdiğini rapor etti.

“Bire Bir günde fire laf yazabiliyorum”

Hastalığının ilerlemesi zımnında yazarken zorlandığını dile getiren Kurdal, şunları kaydetti:

“Ayrımsız günde sakim husus yazabiliyorum. Çok yazamıyorum çıktı çabucak zaman geçiriyorum. Ama esasen da yılmıyorum ve Bayburt üzere yazıyorum. Kitaplarla nezaret etmek, ayırmak tabii kafamı dağıtıyor. Düşünüyorum seçme konu üzerine hangi yapabilirim, hangi yazabilirim? Kaynakları birlikte araştırıp kişi fikrimi yazıyorum. Amacım yöremizde konuşurken kullanılan kelimelerin anlamının bilinmesi ve bu kelimelerin kaybolmaması.”

Share: