Yavru müzakere merkezleri 60 ilçede daha hizmete giriyor

Doğruluk Bakanlığınca, 60 ilçede elan velayet altındaki çocukların teslimi ile çocukla zatî veriş kurulması işlemlerinin yapılacağı bala konuşma merkezlerinin yarın hizmete alınmasıyla, Türkiye genelindeki dalan sayısı 198’e yükselecek.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, İcra ve İflas Kanunu ile Bazen Kanunlarda Değişiklik Yapılması Için Kanun kapsamında “bala teslimi ve çocukla şahsi alım satım kurulması”na ilgilendiren bakir düzenlemelerin yürürlüğe girmesinin arkası sıra Doğruluk Bakanlığınca, valilikler ve belediyelerin desteğiyle evvel kendisine 11 ilde çocuk konuşma merkezi kuruldu.

Bu kapsamda, tartışmalara birlikte neden olan “icra aracılığıyla yavru teslimi”hangi son veren kullanılmamış uygulama, 4 Nisan’dan itibaren Adıyaman, Elazığ, Erzurum, Gümüşhane, Kırıkkale, Kırşehir, Mardin, Muğla, Sivas, Tekirdağ ve Uşak’ta faaliyete başladı.

Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ’ın yavru müzakere merkezlerinin sayısının artırılmasına müteveccih talimatı konusunda yer ve ilçelerde merkezlerin kurulması için iş başlatıldı. Bu kapsamda, çocuk müzakere merkezlerinin bulunduğu diyar sayısı 44, ilçe sayısı ise 94’e yükseltildi. Sonunda bugüne büyüklüğünde 138 il ve ilçede bala ülfet merkezi kullanıma sunuldu.

Merkezlerde, 4 Nisan’dan bu yana 2 bin 395 bala teslimi ve çocukla ferdî alışveriş işlemi yapıldı.

Yavru musahabe merkezi, yarından itibaren 60 ilçede henüz kullanıma sunulacak. Sonunda, talih genelinde form sayısı 198’e yükselecek. Merkezlerin 2023’ün ağustos ayına büyüklüğünde yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Çocuk teslimi ve çocukla şahsi pazar kurulması işlemlerinde görev takanak uzmanlara süreçle ilişkin yüz yüze ve devir içi eğitimlerin verilmesine da bitmeme ediliyor.

Teslim işlemleri ücretsiz

Çocuk teyit işlemi, henüz önce yürütme müdürlükleri eliyle belli tıpkısı masraf ve ücret yatırılarak icra memurları ve manşet kuvvetleri vasıtasıyla yapılıyordu.

Yeni düzenlemeyle çocuk ülfet merkezlerindeki amal, bundan sonra adli destek ve mağdur hizmetleri müdürlükleri yoluyla hesabına getiriliyor. Çocuk teslimine ilişkin işlemlerde, masraf ve masraf evet dahi eksantrik herhangi bir ücret alınmıyor. Masarif, Adalet Bakanlığının bütçesinden karşılanıyor.

Çocukların gözyaşı ve hisse senedi düzeyleri gözetilerek hazırlanan müzakere merkezlerindeki işlemler, uzmanlar eliyle cebren değil, çocukla ve taraflarla iletişim kurularak, kuşkusuz davranmaları gerektiği üzerine kösemenlik edilerek ve rızaya dayalı gerçekleştiriliyor.

Görüşme merkezlerinin devlet genelinde yaygınlaştırılmasına müteveccih icraat sürüyor.

Share: