Trabzon’da dizindeki bağlar kopan züğürt ameliyatla baştan yürümeye başladı

Trabzon’birlikte, yüksekten sukut sonucu çoklu demet kopmalı diz çıkığı olan 22 yaşındaki Soner Yılmaz, Karadeniz Ustalık Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi’nde yapılan ameliyatla baştan yürümenin mutluluğunu yaşıyor.

KTÜ’den yapılan açıklamaya göre, yüksekten düşme nedeniyle kaldırıldığı hastanede yapılan tetkikler sonucunda çoklu bağ kopmalı diz çıkığı belirleme edilen Yılmayan’ın evgin engelleme ile kol yerine oturtuldu.

Dizindeki tekmil bağların koptuğu, bu şekilde yine yürümesinin olanaklı olmadığı tabir edilen Yılmaz, encam otama için KTÜ Farabi Hastanesi’ne atıf edildi.

Burada Doç. Dr. Alicenap Öner yoluyla Yılmayan’a, yaralanan bacağının apayrı bölgesinden ve diğer bacağından alınan bağlarla “ilişkin yöntem bağlam rekonstrüksiyon ameliyatı” uygulandı.

Yılmayan’ın dizi, kopan birlik bağlarının hesabına transfer edilen bakir bağlarla onarıldı.

Yaklaşık 3,5 saat süren liyakatli ameliyatın arkası sıra züğürt taburcu edildi.

“Bu soy yaralanmaların tedavisini başarıyla gerçekleştirmekteyiz”

Doç. Dr. Öner, diz çıkıklarının, erdemli enerjili yaralanmalar olduğunu belirterek, “Indeks bağlarının birçoğunun yahut tamamının kopmasına, yaradılış ve sinirlerde yaralanmalara üstelik bozukluk tür. Bu esbap, bacağın ampütasyonuna büyüklüğünde varabilecek alçak durumlardır.” ifadesini kullandı.

Diz çıkığı sonrasında hastaların, muhakkak yatırılarak otama edilmesi gerektiğini vurgulayan Öner, şunları kaydetti:

“Hastaların önce tedavisinde diz adına koyularak genellikle eğreti tıpkı tayin uygulanır. Huy yaralanması olup olmadığı, görüntüleme yöntemleri kullanılarak tayin edilir ve rahatsız yakından takip edilir. Elan sonrasında, hastanın yürüyebilmesi üzere hastanın kopan parçalanmamış bağlarının rekonstrukte edilmesi gerekir. Bu işlemin yaralanma sonrası çokça fazla geciktirilmeden akla yatkın koşullar sağlanarak 2 ila 3 hafta içinde yapılması gereklidir.”

Öner, diz çoklu rabıt yaralanmalarının tedavisinin, ustalık güçlükler içerdiğini da aktararak, “Bu otama mahsus ara sıra merkezlerde yapılabilir. KTÜ Farabi Hastanesi Ortopedi ve Sarsıntı Bilimi Kliniği’nde bu kabil yaralanmaların tedavisini başarıyla gerçekleştirmekteyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Ameliyattan 4 ay sonradan kontrole mevrut Soner Yılmayan, yaşadığı fenomen sonrası hem psikoloji hem da bedenî yerine tıpkısı şoke olduğunu belirtti.

Acile gittiğinde namına bacağını kaybetme ihtimali olduğunun söylendiğini aktaran Yılmaz, şu ifadeleri kullandı:

“Yeniden yürüyebilmemin mucizevi benzeri kapsam olduğu iletildi. Bacağımı alçıya alıp beni KTÜ Farabi Hastanesi’ne gönderme ettiler. Doç. Dr. Selek Öner ve ekibi iri ayrımsız özveriyle ameliyatımı yaptı. Dört ay evvel yürümemin bile imkansız olduğu söylenirken, bugün koşabilir durumdayım.”

Share: