Eti Üniversitesinde beyin felcinin tanılama ve tedavisi üzere beyinli çıkar yol geliştirilecek

Çorum Hitit Üniversitesi Tababet Fakültesi’nde hatır felcinin teşhis ve tedavisinde kaplamak için akıllı çıkar yol geliştirmek üzere çalışmaların başladığı bildirildi.

Rektörlükten yapılan yazılmış açıklamaya bakarak, Eti Üniversitesi Tababet Fakültesi Cerrahi Tababet Bilimleri Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Yiğitlik Akçay, bellek felcinin tanılama ve tedavisi amacıyla uslu çare sentezlemek (Nagehan aşkın maddenin aynı olayda kişi özelliklerini kaybedip kullanılmamış özellikte aynı madde meydana getirmeleri olayı) üzere “Teranostik Çaşıt Kendisine Hedefli Fe3O4 Manyetik Nanopartiküllerin Sentezlenmesi ve Deneysel Serebral İskemi Modelinde Terapötik Etkinliğinin Araştırılması Projesi”ni hazırladı.

Erciyes Üniversitesinden Doç. Dr. İsmail Öçsoy ve Doç. Dr. Ilgım Doğan’ın danışmanlığını yaptığı proje, TÜBİTAK eliyle akseptans edildi.

Açıklamada görüşlerine kayran sunulan Dr. Öğretim Üyesi Yiğitlik Akçay, deneysel olarak yapılacak çalışmanın karın felci sonrası oluşan öğrenme ve akıl bozukluğunu tedavi etmeyi hedeflediğini belirtti.

Projenin, bu alanda dünyada yapılan önce mesai olduğunu vurgulayan Akçay, Eti Üniversitesinin “Araba ve İmalat Teknolojileri” alanında ihtisaslaşmasından yağlık esenlik teknolojilerine yönelik proje hazırladıklarını aktardı.

Beyin felcinin nörolojik hastalıklar beyninde bir numara sırada, dünyadaki ölümlerin nedenleri arasında birlikte kardiyovasküler hastalıklardan sonradan ikinci sırada kayran aldığını tabir eden Akçay, şunları kaydetti:

“Serebral iskemi, beynin belli tıpkısı bölgesinde yahut birlik beyinde oluşan serebral içki akımındaki tenakus sonucu oluşan kısık ayrımsız nörolojik hastalıktır. Serebral iskemi sonrası öğrenme ve bellek bozukluğunu ayrımlı yöntemlerle otama fail çalışmalar olmasına rağmen manyetik nanopartikül çokbilmiş ilacın, teşhis ve tedaviyi sağlayıcı casus namına öğrenme ve bellek üzerine etkisini moleküler mekanizmalarla gösteren gelişigüzel mücahede bulunmamaktadır. Yapılacak mesai ile hatır felci hasarına karşı sentezlenecek olan akil çare otama edici, hedefli ve hamile otama adına geliştirilecek ve klinikte kebir ayrımsız soruna kandil tutacak.”

Share: