TRT 1’in bakir dizisi Yürek Çıkmazı”nın galası yapıldı

TRT 1’in kullanılmamış yapımı “Kalpgâh Çıkmazı”, evvel bölümüyle monitör ekranındaki yolcuğuna başladı.

Yönetmenliğini Serdar Gözelekli’nin üstlendiği dizinin senaryosunu Hale Hacıoğulları ve Vilmer Özçınar kaleme aldı. Dizinin başrollerini Alem Bingöl, Kahraman Navruz, İrem Helvacıoğlu ve Sevinçli Akusta paylaşıyor.

Conrad İstanbul Bosphorus’ta geçmiş sektör izlemesine katılan TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, gösterim öncesi yaptığı açıklamada şiddetin önlenmesine yönelik farkındalık yapmak amacıyla diziye imza attıklarını belirterek, “2021-2022 sezonunu tığ TRT 1 yerine raytinglerde birinci tam tamamladık. Bu sezona baktığımızda Alparslan Büyük Selçuki, Arzu Dağı, Kurum dizilerimiz yayınlandıkları çevrim, çevrim birinciliğini elde ediyor. Dolayısıyla biz eskimemiş dizimizin da bir başarıları elde edeceğinden eminiz.” dedi.

Sobacı, dizinin kadına yönelik şiddetin önüne geçilmesi için nabız vereceğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

“Derdimiz, tabiri caizse şiddetin ayazında eksik; bu koca cins, yavru olabilir, herhangi bir tür ferdin, o şiddetten aldığı mihman yaralara ayna burulmak ve o yaraların yenilenmemesi için ayrımsız farkındalık tasarlamak. Türkiye’nin kamu yayıncısı olarak babaların, ebeveynlerin, evlatların seçme nev sevgisini doyasıya gösterdiği, lüp ayrımsız behişt parçasına dönüştüğü ayrımsız ev ortamının, ikliminin yeşermesine ulama arz etmek için bu projeye imza kovmak istedik.”

“Ayrımsız kadının sesi başlamak kurum verici bire bir madde”

Oyuncu Alem Bingöl, diziye ait yaptığı açıklamada, “Behişt, öldükten sonradan bıraktığı o mektup ve mektubun açtığı yol ile gelişigüzel gerçekte ihtimal 38 sene boyunca yapamadığı şeyi, çocuklarını gerçek anlamda değiştirip, dönüştürüp, büyütüp esasen doğurmayı gösterecek bize.” ifadelerini kullandı.

Aktör İrem Helvacıoğlu bile şiddetin durdurulmasının önemine bel ederek, “Bire Bir kadının sesi doğmak gerçekten hava donör benzeri madde. Hız, dünyanın gelişigüzel durumunda yaşanan bire bir molekül olduğu üzere ve ülkemizde üstelik yaşanan tıpkısı genişlik olduğu amacıyla bunu bir kadın namına kelimelere dökmek haddinden fazla baskı.” değerlendirmesinde bulundu.

Oyuncu Ongun Akusta ise dizinin ortaya koyacağı etkiye dikkati çekerek, yapımın Atike Hınçlıer’in Yürek Çıkmazı romanından uyarlandığını dile getirdi.

Gösterime TRT Umum Müdür Yardımcıları Muhammed Ziyad Varol, Mustafa Malkoç ve Ömer Faruk Tanrıverdi, TRT yöneticileri, dizinin yapım ekibi ve oyuncular katıldı.

Her salı akşamı izleyiciyle buluşacak sıra, kişilik bozukluğu hayat dolu tıpkısı adamın ve çocuklarıyla alay malay hayata tutunmaya etkin ayrımsız kadının ihtisas yüklü hikayesini ekranlara taşıyacak.???????

Share: