150 milyon yıllık Kişmiri Mağarası’nda turizm hareketliliği bitmeme ediyor

Gümüşhane’nin Torul ilçesi sınırlarında kâin ve “Gümüşhane’nin meydan şeş sarayı” kendisine nitelendirilen dünyaca ünlü damlataşı Kişmiri Mağarasında turizm sezonu bitmeme ediyor.

Yoğun damla taş, stalagmit ve damlataşı şekilleriyle Gümüşhane’nin düzlük altındaki esrarlı mekanlarından Esmer Mağarası ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Torul ilçesine kapalı Cebeli köyü sınırlarında mevcut ve ismini ayrımsız ünlü mahalleden düz Kişmiri Mağarası son dönemde hele ecnebi turistlerin uğrak yeri oldu.

Nisan ayında ziyarete açılan ve kısık kar yağışlarına büyüklüğünde ziyarete örtüsüz tutulması planlanan mağarayı almak için bugüne büyüklüğünde 31 bini ecnebi görünmek için bütün 87 bin emanet görüşme etti.

Sarkıt, stalagmit, damlataşı şekillerinin en yavaş, en sunturlu ve en müstehzi örneklerine ehil olan Kişmiri Mağarası Gümüşhane- Trabzon karayoluna 4 kilometre mesafede, denizden bin 550 metre yükseklikte, sayı farkı tavan yüksekliği 18 metre ve bütün bağırsak alanı kestirmece bin 500 metrekare. Mağaraya mevrut yerel ve yabancı ziyaretçiler yüksek tavanlardan aşağıya ve tem tersi istikamette milyonlarca yılda oluşan devasa sarkıt, dikit ve sütunlarla mağara çiçekleri, mağara incileri, pamuk taşı havuzları, in gülleri kabilinden oluşumları hayranlık ve şaşkınlıkla karşılıyor.

Gümüşhane İl Özel İdaresi’nin şirketi marifetiyle işletilen ve tahminî 150 milyon almanak dolomitik kireç taşlarının zengin yeraltı suları tarafından aşındırılmasıyla oluşan ve ürkek karakterli tıpkı mağara olan Kara Mağarasındaki damla taş ve dikitlerin 15 milyon yıl yaşında olduğu aritmetik edilirken, yatay yönde iş gösteren 6 ayrı salonun birleşmesinden benzeri araya gelen mağaranın içerisinde damla taş, dikit, bülten, org desenli duvarlar, sancak şekilleri, engel damlataşları, in çiçekleri, mağara incileri, fil kulakları, traverten havuzları, traverten basamakları ve in gülleri vadi alıyor. Mağaranın ılık ve yaşlı havasının teneffüs yolları hastalıklarına birlikte bereketli geldiği söylenti ediliyor. – GÜMÜŞHANE

Share: