Bilecik’in Osmaneli ilçesinde alüminyum fabrikasının temeli atıldı

Erke ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ” Türkiye’bile şu anda çağ paneli üretimi almanak kapasitesi 7 gigavat. Eksantrik tıpkısı ifadeyle 7 bin megavata ulaştı. 7 bin megavat ne emretmek? Dünyada dördüncü sıradayız. Cemaziyelevvel sıfırdık, zaman dördüncü sıradayız. Demincek AYDE’nin ve değişik tesislerin devreye girmesiyle inanıyorum ve iddia ediyorum kim 2023’ün böylece dünyada üçüncü sıraya oturacağız.” dedi.

Dönmez, Bilecik’in Osmaneli ilçesinde Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank’ın üstelik katılımıyla planlı AYDE Alüminyum firmasına ilişik fabrikanın temel atma töreninde yaptığı konuşmada, bu envestisman bittiğinde yerli ve yenilenebilir kaynaklara dayalı erke planlamasının yeryüzü domuzuna göstergelerinden olacağını söyledi.

Tesisin, tüketeceği enerjinin ayrımsız bölümünü belki bile tamamını gündüz panellerinden karşılayacağını belirten Dönmez, şöyle bitmeme etti:

“Ayrıca burada üretilecek profiller birlikte yine bizim zaman santralci panellerimizde kullandığımız anne elemanlarımızdan biri. Haddinden Fazla değil, bundan 5-6 yıl geçmiş Türkiye’birlikte devir paneli üretimi şipşak tezelden namevcut denecek büyüklüğünde azdı. Yerlilik oranı değişik olmakla birlikte zaman 20’yi çok tarih paneli üreticimiz var. Özellikle Avrupa’nın, Itidalli Doğu’nun arz şişman tarih paneli fabrikasına geldiğimizde Ankara’üstelik geçtiğimiz iki yıl evvel hizmete almıştık, o bile bitmeme ediyor. Türkiye’birlikte şu anda gündüz paneli üretimi yıllık kapasitesi 7 gigavat. Başka tıpkısı ifadeyle 7 bin megavata ulaştı. 7 bin megavat ne geçmek? Dünyada dördüncü sıradayız. Güzeşte sıfırdık, bugün dördüncü sıradayız. Demincek AYDE’nin ve diğer tesislerin devreye girmesiyle inanıyorum ve kanıt ediyorum ki 2023’ün sonunda dünyada üçüncü sıraya oturacağız.”

Nazır Dönmez, bu tesiste üretilecek panellerin evlerin, iş yerlerinin çatılarında, tarlalarda kullanılacağını anlattı.

Türkiye’bile yenilenebilir kaynaklara dayalı kurulu güçlükle yüzdelik 54 seviyesine ulaştığını vurgulayan Dönmez, şu ifadeleri kullandı:

“Şu anda bire bir de lisanssız kapsamında kişi elektriğini öz yayımlamak için ayrımsız imkan bildik. Sakil da bire bir umu, rica var ama geçtiğimiz haftalarda EPDK aynı düzenleme yaptı. Maatteessüf bazıları tarafından de haksız ve boş yere eleştirildi. O düzenleme hukuka makul ve cins üreticinin, gerçeklik tüketicinin, sanayicinin, çiftçinin haklarını arkalamak, punt eşitliğini herkese temyiz etmek adına mamul bire bir uygulamadır. O açıdan o uygulamanın yerinde olacağını ve taleplerin bile buna göre hızlı hızlı artacağını rahatlıkla söyleyebilirim kim şu anda 8 bin 664 megavata ulaştık. Bunun az daha 7 bin 400 megavatı de lisanssız kapsamında kişi elektriğini gidermek amacıyla kurulan tesislerden oluşuyor.”

Dönmez, temeli atılmış fabrikayla ilave 70 kişilik istihdam sağlanacağını ve 12 ayda üretime başlanmasının planlandığını sözlerine ekledi.

“Amele kardeşlerimize paketlemek kapısı olacak”

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank de 5 devir zarfında 3 asıl atmayı yetiştirip bu törenleri gerçekleştirdiklerini belirtti.

Türkiye’yi ek kızıl üretimle kalkındırmak istediklerini anlatan Varank, “Türkiye’nin ajandası istihdam, üretim, dış satım olsun istiyoruz. İşte buradaki girişimci arkadaşımız burada ürettiği ürünlerin yüzdelik 65’ini ihraç edecek. Alüminyumu matlup, devir paneli çerçevesi gibi ekleme zer bir işe dönüştürecek, ülkeye döviz kazandıracak. Buradaki emekçi kardeşlerimize savmak kapısı olacak. Biz bunun derdindeyiz.” diye niteleyerek konuştu.

Bu işlerin kendiliğinden olmadığını vurgulayan Varank, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ben bu OSB’yi yatırıma amade hale getirmesem, buraya krediyi sağlayıp buradaki kamulaştırmaları, altyapıları yapmasam, bu arkadaşımızın motivasyon belgesini vermesem bu yatırımlar da öyle yerden yalnız başına bitmiyor. Bizim bu desteklerimiz sebebiyle aksiyon insanlarına, yatırımcıya verdiğimiz destekler sayesinde oluyor amma biz bunlarla gelgel duyuyoruz. Bu destekleri vermeye devam edeceğiz. Türkiye’nin rotasını Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde envestisman, istihdam, üretim ve ihracatta tutmaya devam edeceğiz. Bu envestisman ‘hayırlı iyi olsun’ diyoruz. İnşallah takkadak iktisadi katkısı değil, devir paneliyle iklim değişikliğine dahi ulama sağlayacak tıpkı yatırım. Bu manada müteşebbisimizi kutluyorum.”

AYDE Alüminyum Umumi Heyet Başkanı Doğan Zaimoğlu’nun konuşmasının peşi sıra tören düzeni üyelerince butona basılarak fabrikanın temeline önceki harç döküldü.Share: