Erken ölümler, ekonomiye kaybolma yerine yansıyor

Esenlik ekonomisine odaklanan ve bu yıl Viyana’de gerçekleştirilen ISPOR Europe zirvesinde, üs yaşam verileri ile afiyet ekonomisi analizleri konuşuldu. Zirveye katılan Türkiye merkezli, Estonya ve Tunus’ta ofisleri olan ECONiX Araştırma, ülkedeki afiyet harcamaları ve onkoloji ilaçlarına muvasala gibi konularda kocaman veriler paylaştığı etkinlikte 19 posterle yer aldı. Dünyanın değişik noktalarından afiyet profesyonellerine sunulan icraat beyninde erken ölümlerin Türkiye ekonomisine etkisini anlayış eden poster öne artık. Bire Bir vatandaşı 10 yaşında kaybetmenin, ülke ekonomisine 763 bin TL’yi çok bir kayıp adına yansıdığı belirtildi.

Afiyet pazarında karar verme süreçlerini kolaylaştırmak ve sağlıkta akıbet trendleri bahsetmek üzere dünyanın önde gelen esenlik profesyonellerini buluşturan ISPOR Europe 2022, bu sene Viyana’birlikte gerçekleştirildi. Amme, akademi ve hususi sektörden 2 bini çok profesyoneli ağırlayan etkinlikte, katılımcılar çalışmalarını bini çok poster marifetiyle paylaştı. Keyif alanında tetkikat tay tay arabası ve danışmanlık hizmeti veren ECONiX Araştırı birlikte etkinlikte 19 posterle yer aldı.

“SAĞLIK PAZARINA İLİŞKİN KAPSAMLI İÇGÖRÜLER SUNUYORUZ”

Etkinliğe dair izlenimlerini paylaşan ECONiX Araştırı Dümen Ekibi Üyesi Dr. Güvenç Koçkaya, “Cins hayat verisi analizleri üzerinden Türkiye, Gün Doğusu Avrupa, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Garp Asya’da keyif pazarına ilişik kapsamlı içgörüler sunuyoruz. ISPOR Europe zirvesine, Türkiye’nin yanı sıra Ukrayna kadar ülkeleri bile kapsayan 19 posterle katıldık. Şeker Hastalığı, kardiyoloji, nefroloji, hematoloji ve onkoloji alanlarına odaklanan çalışmalarımız, dünyanın ciharıyek yanından profesyonellerin geldiği etkinlikte katılımcılarla paylaşıldı. ECONiX Araştırma kendisine şirketler, kamu ve yüksekokul arasındaki köprü vazifemizi Estonya ve Tunus ofislerimizle uluslararası alanda üstelik teslim etmiş olduk” dedi.

2021’DE SAĞLIK HARCAMALARINDA 13 MİLYAR TL BÜTÇE FAZLASI VERİLDİ

Sosyal Asayiş Kurumu (SGK) ve Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bölüt açıkça verilerinden derlenen afiyet harcamaları mevzulu araştırı, zirvede verilen posterler arasında yer aldı. Çalışmaya bakarak hastanelere yapılan müracaat sayısının 2020’üstelik 2019’a nazaran yüzde 35 azaldığı, 2021’bile ise yüzde 20 arttığı görüldü. Ayrıca geçtiğimiz yıl, esenlik hizmetlerine SGK’nın ayırdığı bütçenin 2020’ye kıyasla yüzde 38 yükseldiği görüldü. Say kapsamında üç yıllık verinin incelendiğine ve sonuçların global müstevli sonrası süreçte keyif harcamalarının izlediği seyre ışık tuttuğuna özen çekici Dr. Güvenç Koçkaya, “Sağlık harcamaları ve SGK eliyle toplanan primler incelendiğinde, 2019, 2020 ve 2021 yıllarında sırasıyla 11 bilyon TL, 27 milyar liralık ve 13 bilyon liralık bütçe ilavesi verildiği görülüyor. Bu durum, Türkiye’dahi sağlık harcamalarının pandemiye kıyasla arttığını gösteriyor” dedi.

ERKEN ÖLÜMLERİN MALİYETİ 100 BİNLERCE LİRAYI BULUYOR

Dünyanın mütenevvi noktalarından keyif profesyonellerine sunulan icraat ortada er ölümlerin Türkiye ekonomisine etkisini tahmin eden poster dahi öne imdi. Nüfus dağılımı, istihdam uyumu, okula anahtar yaşı, yetişek yılı, emeklilik yaşı, başıboşluk oranı üzere göstergelerin yıllık yerine değerlendirildiği faaliyet kapsamında aynı vatandaşın ülkesi amacıyla dünya malı boyu ürettiği tahmini ekonomik derece üzerinden erken ölümlerin talih ekonomisine kaybolma adına yansıdığı bulundu. Ayrımsız vatandaşı 10 yaşında kaybetmenin, büyüklük ekonomisine 763 bin lirayı fazla benzeri kaybolma kendisine yansıdığının altını çizen ECONiX Araştırma Yönetim Ekibi Üyesi Dr. Güvenç Koçkaya, “Er ölümler, ekonomik kayıplara değer geliyor. Erken ölümleri sunma aza indirmek üzere kamu sektörü yoluyla icraat yürütülmesi ve bu ölümlere faktör olan hastalıklara odaklanılması gerekiyor” diye konuştu.

106 ONKOLOJİ İLACININ YALNIZCA 36’SI KARŞILANIYOR

ISPOR Europe 2022 etkinliğine 19 farklı posterle katılan araştırma şirketinin çalışmaları beyninde onkoloji ilaçlarına erişimi bahis fail tabir dahi vardı. Yapılan analizler sonucunda KUL Azık ve İlaç Dairesi (FDA) ile Avrupa İlaç Ajansı (EMA) listelerinde kişiselleştirilmiş 116 onkoloji ilacının olduğu tayin edildi. Türkiye’den bu ilaçların yalnızca 63’üne erişilebildiği görülürken, izin onayına sahip derman sayısının 43, parasız satışına müsaade sunulan ilaçların sayısının ise 20 olduğu tayin edildi. Türk vatandaşlarının FDA ve EMA vasıtasıyla tasdikli 70 ilaca erişiminin olmadığının altını çizen ECONiX Araştırı Dümen Ekibi Üyesi Dr. Birol Tibet, değerlendirmelerine şu şekilde yer verdi:

“söz konusu 116 ilaçtan, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu mezuniyet onaylı onkoloji ilaçlarının yalnızca 30’u, izin onaysız ve mikro dışı tılsım kapsamında parasız bazlı müsaade ile alelumum Türk Eczacıları Birliği vasıtasıyla ithal edilen ilaçlarda ise yalnızca 6’sı geri ifa kapsamında.  Apayrı bir deyişle Türkiye, vatandaşlarının 116 kişiselleştirilmiş onkoloji ilacından yalnızca 36’sına idraksiz ifa kapsamında ulaşabiliyor.”

Share: