Kastamonu tutum haberi… TOKİ’nin lansman tırı Kastamonu’da: Sanal gerçeklik gözlüğüyle Türkiye’nin bildirme büyük içtimai bölük projesini incelediler

TOKİ’nin tanıtım tırı Kastamonu’bile: Sanal mahiyet gözlüğüyle Türkiye’nin sunma balaban toplumsal konut projesini incelediler

Kastamonu’dahi yapılacak bin 118 konutun inşasına yakında başlanılacak

KASTAMONU – Türkiye’nin arz nazik sosyal hane projesini tanıtmak için Kastamonu’ya gelen “İlk Evim, İlk İş Yerim, İlk Arsam” tanıtım tırını mülakat fail vatandaşlar, proje karşı bilgelik aldı, mevhum töz gözlüğü ile evleri inceleme fırsatı buldu.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan vasıtasıyla açıklayan ve Cumhuriyet tarihinin sunma şişman sosyal bölük projesi olarak hayata geçirilen proje çerçevesinde hazırlanan tanıtım tırı, Kastamonu’yu müzakere etti. Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı himayesinde Şişko Konut İdaresi aracılığıyla başlatılan proje çerçevesinde hazırlanan tırı görüşme fail vatandaşlar, proje üzerine yetkililerden bilgi aldı, sanal köken gözlüğü ile yapılacak evleri seyran fırsatı buldu.

Kastamonu’üstelik Cumhuriyet Meydanı uğrunda konuşlanan “İlk Evim, İlk İş Yerim, İlk Arsam” tanıtım tırını vatandaşların birlikte, Kastamonu Valisi Avni Çakırdoğan, Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu ve yer protokolü bile ülfet etti. Vatandaşlara hikmet veren yetkililer, Kastamonu’dahi bin 118 toplumsal hane, bin 750 konut arsası ve 100 işyeri tasdik edileceğini ve yapım çalışmalarının andıran zamanda başlayacağını söyledi.

“250 bin bölük, 10 bin işyeri ve ayrımsız milyonda basamak arsası üretimi hedefleniyor”

Lansman tırında yetkililerden vukuf alan Kastamonu Valisi Avni Çakırdoğan, “Bu çerçevede ‘İlk Evim İlk İş Yerim İlk Arsam’ projesinde 250 bin konut, 10 bin işyeri ve tıpkı milyonda göz arsası üretimi hedefleniyor. Bu çerçevede Türkiye çapında yapılan icraat sonucunda illere göre, ilçelere bakarak, hazırlıklarını mütemmim bölgelerde yapılacak sosyal konutların ve üretilecek arsaların rakamları da paylaşıldı. Kastamonu bin 118 göz, bin 750 bölük arsası, 100 adet da işyeri arsasını geçmiş etapta vatandaşlarımıza sunulacak. 2023-2028 ve elan sonrasında da bu rakamların elan efdal rakamları arttırılması noktasında da muktezi meşruhat yapıldı. Bu çerçevede bizde Kastamonu ilinde ve ilçelerinde vatandaşımıza sunacağımız arsaların, hem konutta, hem da işyerinde arttırılması noktasında bizde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu proje vatandaşla paylaşıldıktan sonradan, hem Sayın Cumhurbaşkanımız hem de Kasaba Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanımız eliyle haddinden fazla faziletkâr seviyede katılımın olduğu kamuoyuyla paylaşıldı. Bu konuda vatandaşlarımızın kafalarında bir topluluk soru işaretleri olduğu mahiyet. Bununla müntesip de ilimizin zaman çok şanlı misafirleri var. Bakanlığımızın hazırladığı Canlı tır sıkı turu çerçevesinde bugün ilimize geldi. Bu çerçevede vatandaşlarımızın kafalarındaki soruların cevaplarını bu tırda bulacaklar. Doğruları kaynağından öğrenecekler. Bizde bu vesile ile bu nazik projeyi vatandaşlarımıza aynı kere daha duyuracağız” dedi.

“Bizim geleneğimizde ‘dünyada mekan, ahirette iman’ derler”

Kastamonu Belediye Reisi Galip Vidinlioğlu ise projenin önemine değinerek, “Cumhuriyet Altını tarihinin yeryüzü nazik içtimai hane projesi. Bizim doğrusu geleneğimizde ‘Dünyada mekan, ahirette iman’ derler. Dolasıyla geliri belli seviyede olan vatandaşlarımızı familya sahibi tahsis etmek, işyeri sahibi ayırmak, arsa sahibi fora etmek üzere bu anlamda benzeri say başlatıldı. Emeği güzeşte herkese teşekkür ediyorum. Bu çerçevede bile vatandaşlarımızı haberdar etmek üzere tırımızı bilgilendirmek için. Bu konuda elan öncede hikmet kirliliğine etmen olabilecek açıklamalarda oldu. Bu konuda vatandaşlarımıza daha etraflı brifing yarmak amacıyla tırımız ilimizi ziyaret etti. Kendilerine teşekkür ediyorum. İnşallah vatandaşlarımız bu imkandan faydalanacaklar” diye niteleyerek konuştu.

“Bin 118 konutun inşa faaliyetleri sunma gelişmemiş sürede başlayacak”

TOKİ Uygulama Uzmanı Mustafa Oğuz Cebbar üstelik, “Şu anda Forma Örencik bölgesinde 602 konutun çalışmaları bitmeme ediyor. Antrparantez merkezde 400 ev doğmak için, bin 118 konutun mensur faaliyetleri genişlik gücük sürede başlayacak. Bununla ilgilendiren arsa ve işyeri çalışmalarıyla ilişkin Kasaba, Şehircilik İl Müdürlüğümüzden yerler realizasyon edildi. Bununla ait projeler devam ediyor. Projelerin bitmesinden sonra hızlı hızlı ihaleye çıkılıp, imalata başlanılacaktır” şeklinde konuştu.

Share: