“741. Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Ihtifal ve Yörük Şenlikleri” başladı

Kayı boyunun lideri, Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babası Ertuğrul Gazi’nin türbesinin bulunduğu Bilecik’in Söğüt ilçesinde anma etkinlikleri düzenlendi.

“741. Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Yâd ve Yörük Şenlikleri”nin önceki gününde, Ertuğrul Gazi Türbesi uğrunda “imtina etmek nöbeti” değişiminin arkası sıra Bilecik Valisi Eksiksizlik Kızılkaya ve beraberindekiler eliyle türbe ziyareti yapılarak yakarış edildi.

Türk Büyükleri Anıtı uğrunda devam fail törende, Kızılkaya marifetiyle çelenk bırakıldı. Peşi Sıra gocunmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Kızılkaya, programda, Kayı boyunun 400 çadırla Söğüt’te başladığı var olma mücadelesinin, bu coğrafyadan 3 kıtaya münteşir aşiretlikten dünyaya hükmeden bir cihan devletine erdiğini söyledi.

Büyük bire bir medeniyetin torunları olmaktan kurum duyduklarını belirten Kızılkaya, “Günümüzde halen bizlere ve eksiksiz Türk dünyasına ilham olan Kayı’nın töresi, Edebali’nin öğretileri ve atamız Ertuğrul Gazi’nin yiğitliği yolumuzu aydınlatmaya bitmeme etmektedir. 741 yıldır kesintisiz kutladığımız Ertuğrul Gazi’yi Ihtifal ve Yörük Şenlikleri’mizle Kayı’nın beyi Ertuğrul Gazi gözetiminde mecmu Türk büyüklerimize olan saygımızı bilcümle gelişigüzel sunuyoruz.” dedi.

Halk oyunları ekibinin gösterilerini sunduğu etkinlikte, Kızılkaya ve beraberindekiler anadan görme pilav ikramı amacıyla kurban kesimi programına katıldı.

Törene, DÜRÜST Fırka Bilecik Saylav Sadık Yalpak, Bilecik Cumhuriyet Başsavcısı Burak Selen, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, Bilecik Şehremaneti Başkan Yardımcısı Ahmet Gürses, Söğüt Kaymakamı Ömer Faruk Tuncer, Söğüt Şehremini İsmet Sever, İl Cingöz Komutanı Miralay Utkulu Sandal, İl Emniyet Müdürü Ertuğrul Namal, AK Parti İl Başkanı Serkan Saika ve çok sayıda can katıldı.

Etkinlik programı

Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Yâd ve Yörük Şenlikleri yarın, Hükümet Konağı uğrunda Yörüklerin karşılanması, protokol konuşmaları, ahali oyunları gösterisi, Güllabi Umumi Komutanlığı Mehterler Birliği gösterisi ve türbe ziyareti ile sürecek. Öğleden sonradan tören alanındaki etkinliklerde, karakucak güreş ekiplerinin müsabakaları gerçekleştirilecek. Antrparantez, Söğüt Cirit Sahası’nda cirit oyunu müsabakaları, okçuluk ve atlı okçuluk gösterileri sunulacak. Merasim alanında Yörüklerin etkinliklerinin sunumuna, Uyanık Genel Komutanlığı Bandosu konseri, sanatkâr Kıraç konseri ve yararsız fişek gösterisine düzlük verilecek.

11 Eylül iş sabahı tören alanında Yörük grupları ve halk oyunları ekiplerinin gösterileri, tören düzeni üyelerinin karşılanması, türbe ziyareti, Bitirmiş Genel Komutanlığı Polat Kanatlar Uçuş Gösteri Timi ve Bitirmiş Tüfekli Hareketler gösterilerinin peşi sıra Ertuğrul Gazi Camisi ile Darülkurrası’nın açılışıyla program tamamlanacak.

Share: