Garo Paylan’dan Icra Vekili Ersoy’a: “Ermeni Manastırlarının Dam Adına Kullanıldığının Farkında Mısınız”

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, güzeşte hafta Van, Bitlis ve Muş’taki tarihi kilise ve manastırları görüşme ederek incelemeler yaptı. Kilise ve manastırların bazılarının yurttaşlar eliyle dam adına kullanıldığını belirten Paylan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a, “Ermeni manastırlarının ahır olarak kullanıldığının farkında mısınız? Ermeni kilise ve manastırlarındaki definecilik faaliyetlerini yenmek için bozukluk tıpkı öz yapmıyorsunuz” diyerek sordu.

Garo Paylan, Van, Bitlis ve Muş’ta inceleme yaptığı tarihi kilise ve manastırlarla ilgili Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. Önergesinde, “Geçtiğimiz günlerde Van, Bitlis ve Muş illerinde yürüttüğüm programda, bu illerdeki tarihi ve kültürel önemi haddinden fazla yüksek yüzlerce Ermeni kilise ve manastırın şişman çoğunluğunun namevcut edildiğini, geride kalanların birlikte bakımsızlıktan ve definecilerin vandalizmi nedeniyle defolmak üzere olduğunu tayin ettim” diyen Paylan, Nazır Ersoy’a şu soruları yöneltti:

“Van, Bitlis ve Muş illerindeki Ermeni kilise ve manastırlarını yetişmek için hastalık harekete geçmiyorsunuz? Ermeni manastırlarının ahır olarak kullanıldığının farkında mısınız? Ermeni kilise ve manastırlarındaki definecilik faaliyetlerini yenmek amacıyla neden tıpkısı şey yapmıyorsunuz? Bu illerdeki Kültürel Varlıkları Koruma Kurulları, Ermeni kilise ve manastırlarını bozukluk korumaya almıyor? Bu illerdeki Koruma Kurullarının şimdiye kadar dulda altına aldığı taşınmaz kültürel varlıklar hangileridir?

Ermeni kilise ve manastırlarını yok olmaya terk eden, bu illerdeki Himaye Kurulları için anket açacak mısınız? Bu illerdeki Ermeni kilise ve manastırlarından kaçı yılgın, kaçı ağırbaşlı hasar görmüş, kaçı riskli durumdadır? İzi birlikte kalmayan birçok Ermeni kilise ve manastırı bulunmaktadır? Van, Bitlis ve Muş illerinde Ermenilere ilişik izleri şuurlu namına namevcut ettiren çap politikasını fark etmek amacıyla bire bir girişiminiz olacak mıdır?”

FON: ARŞİVShare: