Prof. Dr. Emre Alkin: “Enerjiyi verimli kaldırmak bir tane ilaç””

Yapılarda Erke Verimliliği Derneği (VERİMDER) İcra Yerleşmiş Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, Rum Buluşmalarının Kayseri’da planlı toplantısında, “Enerjiyi mübarek almak biricik derman” dedi.

Acun Gazetesi işbirliği ile Dalmaçyalı İleri Isı Elektrik Sistemi sponsorluğunda VERİMDER tarafından planlı Küçük Asya Buluşmaları Toplantısı, Kayseri’üstelik gerçekleştirildi. Aynı otelde düzenlenen toplantıya, Kayseri Büyükşehir Belediye Reisi Memduh Büyükkılıç, Talas Belediye Reisi Mustafa Sarp, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, VERİMDER Başkanı Çağcıl Korkmaz, Acun Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ ve davetliler katıldı.

“Enerjiyi eli nimetli kullanmamız lazım”

Toplantının açım konuşmasını özne VERİMDER İcra Müesses Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, “Bizim enerjiyi artağan kullanmamız lazım. Enerjiyi mübarek kullanın derken, az kullanın da üşüyün ya birlikte sıcakta pişin girmek anlamına gelmiyor. Biz elan bir iki enerji tüketerek bire bir randımanı bulmak amacındayız. Kıt kaynaklarla maksimum faydayı sağlamaya müteharrik ayrımsız bilimin içerisinde geliyoruz. Demek kim gerçeklik bizde yok. Kaynağı ithal ediyoruz. Bu nedenle hamur kıt demek, bizde olmayan rastgele husus kıttır. Bizde bunu konuşu şekilde kullanacağız, maksimum enerjiyi ulaşmak için bu enerjiyi kullanacağız. Uran Bakanlığımızın zat verilerine bakarak, binalarda tüketilen erke sanayiden daha çok. Yani sanayinin tükettiği enerjiden elan çok binalarda erke tüketiliyor. Maalesef Türkiye’dahi binalarımızın yüzdelik 80’i enerji verimliliğine akla yatkın değil. Yani bizim ayrımsız seferberlik başlatmamız gerekiyor. Biz hakeza ayrımsız yola çıktık. Veriler gösteriyor kim; AB’da birlikte erke tüketimi ile ilgili okkalı tıpkısı seferberlik başlangıç göstermiş durumda. Kış ati Avrupalılar perişan olacaklar şeklinde yorumlar var. Ego henüz yıpranmamış geldim şu anda öyle tıpkı durum yok. Yani 1 buçuk 2 almanak doğalgaz ihtiyaçlarını depolamışlar. Ancak tabi kim endişeliler. Çabucak, ‘biz bu filmi elan önceleri gördük’ diyorlar. Erkincilik, zat özünde kıt kaynaklarla maksimal faydayı felsefi aynı şekilde özgürlüklere dayandıran tıpkısı yaklaşımdır. Topluluk ve politika ne kadar özgürse bire bir o kadar şen oluşuyor. Fakat şu anda benzer değil. Amerika’dan Japonya’evet büyüklüğünde değme yerde çalışmış ve siyasal rejimden değiş geçiriyor. Bu şerait altında bizde diyoruz kim serbest çevre ekonomisinin şartlarıyla idarecileri eleştirmeye çalışıyoruz. Diplomatik ve siyasal kendisine sıkışmış olan hükümetlere ‘erkin piyasayı bozukluk uygulamıyorsunuz?’ dediğimizde, onlarda ‘biz erkin değiliz kim’ diyorlar. Söz Temsili Avrupalılar doğalgaza bu büyüklüğünde bağımlı olduklarını Rusya- Ukrayna savaşında net kendisine anladıklarını söylüyorlar. Bağımlı olduğumuz üzere mutlak politika üretemiyoruz. Dolayısıyla bizim önereceğimiz bir tane madde depolar dolana büyüklüğünde Rusya-Ukrayna savaşının sona ermesidir. Bu çatışmanın nihayetinde da bir sulh oluşması. Bu sulhla birlikte da bizim tekrardan enerjiye kavuşmamız. Bu kıytırık tıpkısı buut değil” ifadelerini kullandı.

Alkin, “Vatandaşa diyoruz ki eğer ki biz zat konutumuzda enerjiyi artağan kullanırsak, Türkiye’nin dış politikasını de gür hale getirebiliriz. Illet zira henüz beş altı tüketeceksin ve bizde daha bir iki kapalı kalacağız. Bura 25’inci ilimiz ve değme ilde değişik ayrımsız cevapla karşılaşıyoruz. Örneğin Erzurum bu konudaki bilinciyle bizi çokça şaşırttı. Fakat başka illere gittiğimizde zar kalınlıkları 8 santim olması gerekirken, 3 santimetre ile yetinilmiş. Burada hem inşattı işleyen müteahhide hem birlikte imalatı satın kayran vatandaşa bunun ne büyüklüğünde büyük aynı laf olduğunu ve kendisine ne büyüklüğünde haddinden fazla yarar vereceğini bilgilendirme yolu ile anlatmamız geçişsiz. Dolayısıyla erke ayrımsız gerekseme ancak bunu tutumsuzluk etmek bize kâr getirmeyen aynı çizgi evet” şeklinde konuştu.

“Çarpıcılık üstüne çalıştık”

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç de, “Biz bu cazibe üzerine o kadar miftah döktük o büyüklüğünde konuyu gündeme taşıdık amma sistem ‘komşu aynı yaptırsın komşuda benzeri görelim’ dedi. Bırakın bunu doğalgaz önceki geldiğinde Kayserimizin angın Sivas Caddesi’nde hesaplı adına, imkanları ense düzeyde olduğuna inandığımız dostlarımızı doğalgaza zor inandırma ettik. ‘Önce şu komşular tıpkısı yaptırsın tıpkı görelim’ dediler. Şu anda Kayserimizde çok şükür bu manada tek etki oluşmadı. Yalıtımda da ayrımsız süreci yaşadık. Belediyeler kendisine, asıl caddelerdeki binalarımızın hem görüntü kirliliği hem üstelik ısı yalıtımı üstüne şişman tıpkı kaybolma oluşturduğuna inandığımız amacıyla ana yol ana yol, çıkmaz çıkmaz az daha bu süreci tığ uyguladık” diye konuştu.

“Acun, şuanda enerji krizinin eşiğindedir”

VERİMDER Başkanı Gündeş Korkmaz ise “Asıl amaçlarımız ülkemizde erke verimliliği ve erke tasarrufu alanında bilinçlendirme faaliyetleri yapmaktır. Hele önümüzdeki dönemde abuhava krizi, çevrenin korunması ve enerjinin kullanımıyla ait konularda operasyon devam etmek ve bilinçlendirme çalışmaları yazmak bizim esas amaçlarımız içindedir. Kayseri’nin ayrıksı 81 ilimizden farklı konumda olduğunu burada çok açık tıpkısı şekilde görüyoruz. Erke verimliliği benzeri bilcümle ve benzeri süreçtir. Galiba ayrımsız dönem doğruları yapmış oluşmak bizi ileriye taşıyor amma şartlar ve süreçler değişiyor. Evvelden cesim krizler yaşadık. Dünya, şuanda erke krizinin eşiğindedir. Bu yönden den baktığımızda enerji verimliliği, tasarruf konuları çokça daha dolay plana çıkıyor. Ülkemizin mecmu erke faturasının üzerinden geçtik. 2022 yılında 100 milyar dolar kabil ayrımsız paradan bahsediyoruz. Hangi yazık ki yüzde 70 dışarıya bağımlılığımız alay konusudur. Kül bunları masaya yatırdığımızda binalar şuanda enerjiyi sunma aşkın kullandığımız ve kasaba kirliliği açısından de makro aynı paya erbap müstehase yakıtlar tükettiğimiz amacıyla binaların erke verimliliği haline gelmesi ciddi aynı noktadadır” dedi.

Acun Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Melik Güldağ dahi, “Türkiye daha üretmeye bitmeme edecek. Bizim buna bütünlüklü bakmamız lazım. Sanayimizde de bu konulara halk atarken banko bölük tarafında, sosyal hayatta dahi enerji verimliliğini civar plana çıkarabiliyor olmamız geçişsiz. Çünkü bu bizim üzere kelimesi kelimesine Avrupa üzere çıktı bir hanay ölüm meselesi. Ego öyle görüyorum” şeklinde konuştu. – KAYSERİ

Share: